Натурални противовъзпалителни добавки (част I)
Представляват ли реална алтернатива на лекарствата?
Представляват ли реална алтернатива на лекарствата?
От 08.04.2013, чете се за 8 мин.
Възпаленията са явление, свързано с редица съвременни болести и в популярната култура често се приема, че възпалението само по-себе си е болестно състояние. Всъщност възпалението като процес е един от най-важните механизми на тялото, с което да се защитава от нетипичните за него процеси. Като механизъм възпалението е изключително сложен процес, има комплексно значение и се явява локална реакция срещу болестното състояние на тялото.
Латинската дума за възпаление е "inflammatore" и означава горя, като най-често състоянието се изразява в отделяне на топлина, отоци, подуване и остри болки. Винаги възпаленията са ответна реакция на организма, предизвикана от биологични, химични и физически агенти, затова не трябва да се бъркат с инфекциите, които се причиняват от бактерии, гъбички и вируси, и които предизвикват ответна реакция.
Самият защитен механизъм е част от вродената имунна система, която тялото има по рождение, а не придобива чрез адаптация. Затова защитата е изразена чрез остри външни фактори, които могат да доведат до крайното лечение или усложнения.
Възпалението е процес, което има множество причинители и изражения. Той може да се изразява в кратки и изострени прояви като бронхит, възпалено гърло от грип или настинка, порезни разни и одрасквания по кожата, апендисит, дерматит, менингит, синузит и тренировъчни травми. Ответната реакция обаче може да се превърне в хронично състояние, което да продължи месеци, дори години, като тялото не може да се справи с болестта или се обръща срещу собствените си здрави тъкани. Причинители на хронично възпаление са астма, туберкулоза, ревматоиден артрит, болест на Крон, хроничен синузит, хроничен активен хепатит и други.
Както се вижда, причинители на възпаления са много и самият процес е напълно естествен и нормален отговор на тялото срещу външните фактори. Проблемите, свързани с възпаления обаче са все по-актуален проблем поради увеличаващите се случаи на тежки заболявания, водещи до хронични възпаления и промяната в начина на живот и храненето, които допълнително засилват възпалителните процеси и неспособността на тялото да се справи с патологичните въздействия.
Това, което най-често ще ви бъде препоръчано като противовъзпалително средство са лекарствените продукти, които ще може да намерите по аптеките. Самите лекарства се делят на няколко типа, като може да се категоризират на кортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни (NSAIDs) и имуноселективни противовъзпалителни деривати (ImSAIDs). Те се характеризират като синтетични препарати, отличаващи се с изключителна сила, но и спорен ефект при дългосрочна употреба, както и множество проявяващи се странични ефекти.
Кортикостероидите са синтетични стероиди,чиито странични ефекти имат психично въздействие като променящо се настроение, мании и депресии, и физиологично въздействие като синдром на Кушинг, дерматологични заболявания, дисбаланс на течности и електролити, ендокринни и метаболитни проблеми, потискане на растежа, гастроинтестинални проблеми, намаляване на костната структура и миопатия. Ефектът на кортикостероидите е безспорен, но реакциите при отделните индивиди на отделни препарати се различават, както и ефектът им в зависимост от дози, периодизации и системно използване. Именно това предразполага към проява на някои от страничните ефекти.
Нестероидните противовъзпалителни средства са друга лекарствена алтернатива, която се характеризира също с нелош ефект, лесна перорална употреба и икономичност. Популярни препарати са ацетилсалициловата киселина, ибупрофен, диклофенак. Тяхното въздействие е широко използвано и клинично доказано при множество болести, като употребата им е изключително популярна.
Така в САЩ само за една година се издават повече от 70 милиона рецепти и се продават над 30 милиарда лекарства. Странични ефекти при нестероидните противовъзпалителни също не липсват. Такива в зависимост от лекарството може да бъдат гастроинтестинални и бъбречни усложнения, сърдечни проблеми, влошаване на ерекцията, болест на Крон, чувствителност към светлина и други. По-тежките състояния се проявяват рядко, но бъбречните и гастроинтестинални проблеми са често срещани.
Третият вид лекарства са имуноселективните деривати, които представлява клас пептиди, но относно техните положителни и отрицателни свойства липсват по-подробни изследвания.
Лекарство | Токсични Ефекти |
Ацетилсалициловата киселина | Смущения в гастроинтестиналния тракт и кървене |
Диклофенак | Болки в стомаха и корема, увреждане на бъбреците |
Ибупрофен | Стомашна ерозия |
Нимесулид | Остри чернодробни проблеми |
Рофекоксиб | Риск за сърдечни заболявания |
Мемфенаминова киселина | Разстройство, кървене, анемия |
Фенилбутазон | Смущения в гастроинтестиналния тракт, язва |
Кортикостероиди | Туберкулоза, задържане на вода, спад в имунната защита |
Освен лекарствените средства, възпалителните процеси могат да се регулират и с изключително елементарни и безвредни подходи. Такъв е поставянето на лед върху наранената част от тялото. Разбира се, този метод има ограничено използване срещу точно определени типове възпаление, свързани с екземи, ставни травми, мускулни травми и проблеми със сухожилията.
Ниската температура забавя циркулацията на кръвта, което регулира отоците към наранените тъкани и въздейства положително върху възпаленията. Особено популярен метод е системата почивка-лед-компресия-издигане. Освен типичната криотерапия, все повече започват да се използват в съвременната медицина и методи като ледена компресия и смяна на студено с горещо.
Друг важен елемент в противодействието на възпаленията е може би най-старото съществуващо средство, което често става причина за възпаленията или способността на тялото да се справи с тях. Това е нашият хранителен режим. Той може да влияе двупосочно. От една страна "лошите" храни могат да са причинители на болести, да отслабват имунната система на тялото и да влияят директно върху възпаленията.
Най-лошите "провъзпалителни" храни са захарта и трансмазнините. От друга страна, когато се приемат храни, богати не само на макронутриенти, но и на микронутриенти, които освен че не засилват възпаленията, имат обратния ефект, то тогава в дългосрочен план можем да се предпазим или да се излекуваме от определени болестни състояния. Такива храни са източниците на омега-3 мастни киселини, сурови ядки, множество плодове, зеленчуци и качествени животински продукти.
Още от древни времена, билките и някои видове храни са били популярно средство в традиционната медицина. Тази традиция не е забравена и до наши дни, като намира израз в последния си и най-модерен вид – като хранителни добавки. Хранителните добавки се отличават от лекарствата по това, че предлагат натурални източници, които може да използваме срещу възпалителните процеси.
От една страна натуралните противовъзпалителни агенти действа в дългосрочен план и нямат толкова ясно изразен ефект, но от друга страна при тях липсват многобройните странични ефекти и вреди на лекарствата.
Грубо можем да групираме натуралните противовъзпалителни добавки в няколко категории:
Витамините, както и минералите са важна част от хранителния ни режим. Техните функции и значение са изключително широки и разнообразни, като имат отношение и към конкретни възпалителни процеси. Самите витамини и минерали могат да имат пряк противовъзпалителен ефект, а понякога възпаленията се причиняват и от техния дефицит.
Трябва да се отбележи като тенденция, че витамините и минералите не са универсално средство за противовъзпалително въздействие и те се ползват често за конкретни състояния. Друго важно заключение е, че по-често възпалителните процеси се проявяват при дефицит на ключов витамин и минерал.
Предимството на приема на витамини и минерали е тяхната абсолютна безопасност и липсата на странични ефекти, ако се следват препоръчителните дози.
Можем да разделим мастните киселини на омега-3 и омега-6. От своя страна омега-3 мастните киселина могат да бъдат рибено масло, крилово масло, ленено масло. Всичките видове мастни киселини са есенциални част от храната ни, но в съвременните диети отношението на омега-3 към омега-6 показва все по-голяма разлика в полза на омега-6. Този дисбаланс води да засилване на възпаленията в тялото. От друга страна самите омега-3, както и някои от омега-6 мастните киселини проявяват противовъзпалителни свойства.
Рибеното масло е една от най-популярните здравословни добавки на пазара. Едно от полезните негови свойства е именно противовъзпалителния ефект, който се дължи на двете основни мастни киселини EPA и DHA. Съществуват множество изследвания, които потвърждават противовъзпалителния ефект на рибеното масло, който се изразява с въздействието му върху цитокините, като редукцията им стига до 20%.
Важен фактор за противовъзпалителния ефект на омега-3 мастните киселини е G-протеиновият рецептор GPR120, който е медиатор между омега-3 и възпалителните процеси и инсулиновата чувствителност.
Клиничните тестове демонстрират положителни резултати при дългосрочен прием на рибено масло при лечение на ревматоиден артрит, диабет, ставни възпаления, сърдечни заболявания и други. Всъщност въпросът не е дали рибеното масло има противовъзпалителен ефект, а при какви дози и срок на прием този ефект се изразява най-силно.
Препоръките варират от 1000 мг EPA до 1000 мг рибено масло (180 мг EPA/120 мг DHA) на килограм тегло дневно. За да се отбележат значителни резултати е нужен сравнително по-дълготраен прием.
Растителният вариант на омега-3 е ALA или алфа-линолеева киселина. Съществуват проучвания, свързани с източници на ALA като масло от ленено семе и масло от босилек. Трябва да се отбележи силният противовъзпалителен ефект на ALA при отоци, предизвикани от карагенин, арахидонова киселина и левкотриен. Босилекът показва по-силен противовъзпалителен ефект при отоци от левкотриен, а лененото семе при отоци от карагенин и арахидонова киселина.
Освен омега-3 мастните киселини, омега-6 мастните киселини като гама-линолова-киселина също могат да имат изразен противовъзпалителен ефект. Изследванията сочат, че приемът на масло от безстъблена иглика има противовъзпалителен ефект при ревматоиден артрит и регулира или напълно изключва приема на нестероидните противовъзпалителни средства. Безстъблената иглика демонстрира и силен противовъзпалителен ефект при язвен колит, като въздействието йе по-силно дори от това на EPA и DHA.
Нужно е да се отбележат и евентуалните ползи от масло от пореч, който е също източник на гама-линолова-киселина.
Предимството на мастните киселини е, че те са естествен и нужен източник за човешкото тяло. Техният прием не се характеризира със странични ефекти, дори при дълготрайна употреба. Трябва да се отбележат някои реакции при високи дози рибено масло като разстройство, кръвоизливи от носа и бавно зарастване на рани. Последните две се дължат на неговите антикоагулантни свойства.
Витамините, минералите и мастните киселини са есенциални микронутриенти, част от храната, която поемаме. Те са необходими за правилното функциониране на тялото и много често техният дефицит води до възпалителни процеси. Затова използването на подобни добавки могат да бъдат в основата на превенцията на различни заболявания, а за лечението на възпаленията са нужни дози, надвишаващи препоръчителните.
Във втората част от статията ще разгледаме терапевтичната употреба на микронутриенти, които не са есенциална част от диетата ни, но могат да имат огромни ползи с противовъзпалителните си свойства. Това са протеолетични ензими, популярни добавки за стави и хрущяли, както и разнообразието от билки.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече