Как да повишим силата си при мъртва тяга
Няколко идеи как да прогресираме в силово отношение при мъртвата тяга
Няколко идеи как да прогресираме в силово отношение при мъртвата тяга
От 31.10.2014, чете се за 6 мин.
Мъртвата тяга е основно упражнение, което крие много позитиви (ако се изпълнява правилно) и много опасности (ако техниката се пренебрегне и подцени). Ако имате за цел увеличаване на силата, може да експериментирате с няколко идеи за различни тренировъчни методи.
Мъртвата тяга е едно от любимите ми движения - не само защото ми върви в силово отношение, но и заради специфичната техника, която изисква участие на няколко големи мускулни групи.
Не е случайно, че упражнението е част от "Големите 3" – клек, лег и тяга. Изгражда мускулна маса и плътност по гърба и краката и предизвиква силен хормонален отговор в тялото (подобно на други тежки и многоставни движения).
Мъртвата тяга може да допринесе до сериозен напредък в силово отношение, но е важно да се спомене важността на техниката. Ако тя не е правилна, има риск от сериозни травми.
Ако искате да повишите силата си в това движение, има няколко начина, които биха били от полза. Преди това се уверете, че техниката ви е оптимална. Не е добра идея килограмите на щангите да растат, а паралелно с тях – и болките в гърба и кръста, само защото сте пренебрегнали доброто изпълнение.
Професионалните силови трибойци са силни и често предизвикват възхищение от големите щанги, които повдигат. Но също така често те не са пример за добра техника, защото тя се жертва съзнателно, за да се завоюват по-високи постижения.
Ето защо ще разгранича съветите от статията. Те не са за силови трибойци (макар някои от принципите да се прилагат и от тях). От принципите полза могат да извлекат както начинаещи, така и средно напреднали, и напреднали.
Поначало, ако искате да прогресирате в конкретно движение и/или мускулна група, те трябва да ви бъдат на първо място. Да съобразите така останалата физическа активност, че да сте максимално свежи и отпочинали, когато ще тренирате приоритетното движение. Това не значи всеки ден да правите лични рекорди на мъртва тяга – това не само че няма да доведе до силов прогрес, но може да стане и причина за застой.
Идеята е да се намери баланс между оптимална честота (колко пъти седмично да включвате мъртва тяга), интензивност (колко често да слагате максимална моментна тежест) и техника (да изградите такава техника, която да е в унисон с особеностите на тялото ви, но да бъде безопасна и щадяща тялото).
Техника при конвенционална мъртва тяга
Добрата техника е важна и няма да се уморя да го повтарям - все пак освен силни, е хубаво да бъдем и здрави. Вярно е, че понякога човек усеща, че ако жертва хубавата техника, ще може да вдигне по-голяма тежест. И това най-вероятно ще се случи.
Но какъв е смисълът да дърпате дявола за опашката? Прогресирайте бавно, но с добра техника.
Лично за мен вдигнати големи килограми с отлична техника са много по-впечатляващи, отколкото преодоляната голяма тежест с крива техника.
Застанете със стъпала на широчината на раменете. При различните хора този ориентир варира – или малко по-тясно, или малко по-широко. Ръцете минават точно до външната страна на краката. Брет Контрерас дава много добър съвет как да намерим оптималния за нас разкрач: опитайте се да заемете такова положение, каквото бихте заели, ако ви предстои вертикален отскок.
Много хора допускат голяма грешка при изходната позиция, като застават прекалено далеч от лоста. Хубаво е той да бъде близо до пищялите – ако погледнете надолу, лостът трябва да е разположен над средата на стъпалата.
В хода на движение лостът се плъзга по пищялите. Ако го държите прекалено изнесен пред тялото, рискувате да контузите гръбнака.
Гръбнакът трябва да е в неутрална позиция по време на цялото движение (както във фазата на вдигане, така и при пускането). Коремната мускулатура допълнително го укрепва.
Погледът трябва да сочи напред. Нежелателно е прекаленото извиване на главата нагоре, или пък забит поглед право надолу – това допълнително може да натовари врата и да предизвика контузия.
При заключване в горна точка използвайте таза и глутеусите си – бутнете таза напред със силна контракция на мускулите на седалището.
Ако погледнете изходната позиция в профил, раменете ви трябва да са точно над лоста, в права линия.
Допустими са отклонения леко напред, но внимавайте да не изнесете прекалено тялото (лопатките не бива да застават над лоста). По време на движение ръцете не участват – те само придържат лоста.
Изберете такъв хват, какъвто ви е най-удобен.
Вариантите:
Има различни тренировъчни принципи и разнообразие от програми. Няма как да изброя всички, но ще се спра на тези, които по един или друг начин съм пробвала и аз.
Освен че мъртвата тяга би трябвало да е приоритет, е редно да се обърне внимание и на отделните звена, които участват в движението. Ясно е, че няма как да сме добри в дадено движение, ако не го правим редовно, но засилвайки отделните мускулни групи, ще си помогнем при повишаване на общата сила.
Ето защо е добра идея да обърнем внимание на силата на хвата (може да се тренира с вис на една ръка и/или фермерска разходка), краката – преден клек и класически клек, специализация върху задните бедра и седалището (хип тръстъри).
Всички серии са с определен брой повторения и използвате една и съща тежест за тях. Ефективни протоколи са: 3-5 серии с 1-5 повторения (например, 5 серии Х 5 повторения, 3 серии Х 2 повторения).
Подобни са на силовите серии с постоянна тежест, но основната разлика е, че тежестта се увеличава с всяка следващата серия. Броят повторения във всички серии се запазва един и същ.
Целта тук е да дърпате колкото може по-експлозивно (разбира се, запазвайки добрата техника). Примерни варианти: 6 серии Х 2 повторения с тежест, равна на 70% от 1ПМ; 8 серии Х 3 повторения с 60 % от максимума ви.
Приложението на частични повторения при мъртва тяга може да бъде два вида: мъртва тяга в силова рамка (Rack Pulls), мъртва тяга от блокчета или мъртва тяга от дефицит (когато щангата е на земята, но стъпалата са върху блокче – така се увеличава обхватът на движение).
Може да видите начин на изпълнение в статията за частични повторения.
Може да създадете условия на променливо съпротивление в хода на движение чрез ластици и/или вериги. Разгледайте ги в съответните статии.
Няколко серии с нарастваща тежест, но намаляващи повторения. Повече за метода: тук.
Брет Контрерас разделя споменатите принципи според нивото на атлета: силови серии с постоянна тежест, възходящи серии и пирамида – за начинаещи; частични повторения (тяга от дефицит) за средно напреднали; клъстери (повече за метода може да прочетете в статията "Без прогрес на бенч преса"), протокол за експлозивна сила (скоростна работа) и променливо съпротивление – за напреднали.
Най-добрите ми успехи са били в съчетание на мъртва тяга с тежък клек и силови серии с постоянна тежест (5х2, 5х5, 3х3 и т.н.)
Какъв е вашият начин за прогресиране в силово отношение при мъртвата тяга? Какви са най-добрите ви постижения и при какви условия?
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече