Червена леща
Любимото блюдо на Ориента
Любимото блюдо на Ориента
От 10.07.2015, чете се за 2 мин.
Лещата е присъствала на трапезата на нашите предци от незапомнени времена. Първите данни за отглеждането ѝ датират отпреди около 8000 години. Съществуват много разновидности на растението, чиито цветове варират от бледожълто, оранжево, червено, до тъмнокафяво и черно.
Хранителните показатели и качествата на различните видове леща не се различават особено. Има известна разлика във времето за приготвяне и употребата им.
Червената леща има кафява обвивка, която е премахната при крайния продукт и така до нас пристига червеното на цвят, разполовено семе.
Въпреки че у нас по-популярна е кафявата леща, в световен мащаб червената е най-често отглежданата. Първо бива култивирана в Турция и Сирия преди около 7000 години, което обуславя широкото ѝ разпространение в ориенталската кухня. Там се използва за крем супи, пастети и кърита.
Въпреки че времето за увиране на червената леща е значително по-малко от това на по-добре познатата ни кафява леща, препоръчително е предваритеното ѝ накисване за около 15-20 минути.
Червената леща се отличава с относително по-високо протеиново съдържание в сравнение с кафявата, както и с по-добра стомашна поносимост. Богата е на желязо, калий, тиамин и фолати.
Червената леща е прекрасен начин да обогатите и разнообразите менюто си. Приема се добре дори и от чувствителни стомаси.
Хранителни стойности за 100 гр сух продукт:
Необходими продукти:
Начин на приготвяне:
Накиснете лещата за 15-20 минути и я измийте. Сварете я за около 15-20 минутина слаб огън. Сварете отделно (може и на пара) зеленчуците. Поставете всички съставки в блендер или пасирайте до получаване на гладка крем супа, без едри остатъци.
По желание, може да добавите 50 мл кокосово мляко за готвене или месото на млад кокос.
Хранителни стойности за цялото количество (стойностите са за варианта с вода):
Брой порции:
Между 3 и 5 в зависимост от количеството вода, което решите да използвате.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече