Култ към фитнес технокрацията или хай-тек в услуга на тялото?
Електронните уреди, които предлага съвременната фитнес технология
Електронните уреди, които предлага съвременната фитнес технология
От 12.03.2011, чете се за 4 мин.
Технокрацията може да се разглежда като тенденция, изразяваща се във въвеждане на нови технологии в ежедневието с цел повишаване на жизнения стандарт. Разбира се, винаги съществува въпросът колко нужна ни е техниката? В тази статия ще намерите информация за най-популярните електронни инструменти в света на некомерсиалния спорт и в частност на фитнеса.
Подозренията, че хай-тек в спорта е просто поредното модно течение, се засилват и от PR-кампаниите, водени от много фирми в индустрията, футуристичния дизайн на джаджите и тенденцията за кръщаването им с въздействащи имена! От друга страна, пулсомерът е инструмент, спасяващ животи...
Съвременните спортно ориентирани пулсомери са вградени в ръчни часовници или комбинирани устройства, показващи пулс и кръвно налягане. Препоръчителни са за всеки спортуващ човек над 40-годишна възраст, имащ проблеми с наднормено тегло, за всеки спортуващ под тази възраст с медицинска диагноза "затлъстяване над 30%", както и за всички хора, които упражняват активна двигателна дейност след 55-тата си година.
Друга важна функция на този уред е да индикира вида на кардио тренировката ви, като подсказва дали сте навлезли в активна фет бърнинг зона. Ако се стремите към сваляне на мазнини или просто искате да покриете теста на Купър, не забравяйте да включите пулсомера, в противен случай рискът е за ваша сметка.
Модерният електронен кантар е незаменим за хора, стремящи се към промяна в теглото, независимо от посоката на процеса. За разлика от механичния кантар, електронният има памет, а често и вградена система за електронно качествено измерване на мастна тъкан и вода. Той може да притежава профили, всеки от които с опция за персонализация по ръст, пол, възраст, а понякога дори и расова принадлежност.
Всички тези "екстри" целят по-точна диагностика. За последната обаче се искат и по-задълбочени познания в областта на антропометрията и фитнес приложението й. Обикновено кантари с датчици се ползват заедно с фитнес софтуер, позиционирани са във фитнес зала или са собственост на клиент, ползващ услугите на личен треньор. Тълкуването на резултатите може да бъде много различно.
Модерните уреди от този тип са накитници с електронен монитор, показващ пулс, налагане, граници, време, енергоразход. Имат памет и функции за персонализация, като изискват въвеждане на възраст, а някои и пол. Целта им е да предпазят сърцето от претоварване, като следят периферното кръвно налягане и по това "предсказват" какво е налягането на аортата.
Интересно тяхно приложение освен предпазването от хипертонична криза е предсказването на хипотония - състояние, типично за аеробно претрениране, при което кръвната захар пада под физиологичните граници и може да последва припадък.
Сфингоманометри е желателно да ползват с цел здравен контрол всички хора над 55 години с проблеми с теглото, избрали да се занимават с аеробни или силови спортове в късна възраст. Както и всички спортуващи или активно движещи се хора с медицински диагнози - инсулинозависим диабет, аритмия, хронични хипо- или хипертонии.
Измерването с електронен калипер е далеч по-просто от това с примитивния му пластмасов братовчед. Причината, е че модерните калипери сами сумират гънките, превключват от програма на програма и по зададено уравнение показват % мазнини.
За правилното измерване има голямо значение човек да знае къде да мери и колко кожа да обхване, за да може да се въведе стандарт в измерването, който да води до логично последователни резултати.
Такъв уред е редно да има всеки уважаващ себе си треньор. Обикновено в повечето фитнес зали, където няма електронни устройства за тъканен анализ, винаги има електронен калипер, затова помислете добре дали наистина ви трябва такъв, преди да решите да пазарувате хай-тек джаджи!
Това са сложни апарати, работещи на приципа на сравнение на биостатистични данни, текущи измервания и математически преобразувания на база биофизични взаимозависимости. Като цяло се използва принципа на биоелектрическото съпротивление в тъканите, чрез подаване на много слаб ток.
С тяхна помощ могат да се измерват общото количество телесни мазнини, водното съдържание, мускулната тъкан, костната тъкан. Често софтуерът, вграден в тях прави цялостен анализ, посочвайки индекса на телесната маса, отклоненията в теглото и показва съвкупен фитнес резултат по стандарт.
За да е прецизно измерването обаче, дланите и стъпалата на измервания трябва да нямат драстични разлики в повърхностната влажност на кожата, а това невинаги е просто. Въпреки това въпросните уреди дават стандартна грешка, най-често отбелязана в ръководството към всеки уред.
Целта на температурното измерване е да се види действа ли дадена термогенна формула, т.е. получили ли сте си обещаните по етикет 37,2 градуса или се касае за маркетингов трик. Няма как да бягате с живачен термометър под мишница, затова се ползват инфрачервени термометри. Те са най-практични, понеже измерването става за секунди.
Разпространен модел измерва температурата в ушния канал. Пъхате, вадите и... се усмихвате или ядосвате, според това дали термогенната формула си струва парите.
Може също да ви помогне да разберете кога един термогеник е влязъл в действие, т.е. кога да преминете от упражнения към средноинтензивно кардио за максимално изгаряне на мазнини. Естествено, този уред се ползва по-рядко, купуват си го осново маниаци и треньори!
Макар да няма пряко фитнес приложение, един от най-често използваните електронни уреди във фитнес залите по света е mp3-плейърът. За разлика от гореизброените уреди, които са специализирани входно-изходни информационни устройства, внукът на "ходещия човек" е предназначен само да дава музикална наслада и да мотивира.
Най-голямата му полза обаче безспорно е да "стопява" времето, като създава усещане за кратка тренировка.
Втора част: фитнес технокрацията.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече