Фитнес технокрацията - по-скоро нужна!
Ще се възползвате ли от технологиите?
Ще се възползвате ли от технологиите?
От 12.03.2011, чете се за 5 мин.
Ако вече сте прочели първата част на статията, то сигурно не е трудно да си представите как тичате по пътека овързани в кабели и някакви хора се суетят наоколо, досущ като в медицинска лаборатория на НАСА...
Разбира се, едва ли ще ви се наложи да преживеете това, освен ако не ви изследват за порок на сърцето. Не ви пожелавам последното, но тичането с пулсметър и измерването на кръвно налягане с портативен сфигмоманометър в паузите вече е практика! Така ли? Всъщност, да! Тази практика е въведена в множество държави от стара Европа, където не е рядкост фитнес клубове да бъдат съдени за "безотговорност" от клиентите си. Очакваме това да се случи и в България...
Защото здравето е отговорност!
Кои бяха основните инструменти? Какви видове изброихме и какви функции споменахме?
Крачкомерът - гръбнака на джогинга
Един малък, но полезен за джогинг практикуващите уред. Има функции да изчислява калории, да измерва разстояние по въведен размер на крачката, а често бива комбиниран с хронометър. Ако обичате да ходите в планината, да тичате или ходите на открито, този уред ще ви бъде от огромна полза.
С него се борави просто и не се изискват специализирани знания - поставя се на колана, въвежда се размера на крачката и останалото е ходене, спринт или крос.
Данните остават в паметта, което позволява да сравнявате всеки следващ резултат с предишния.
Хронометърът - един изчезващ вид
Изполването на специализиран хронометър във фитнес залата се ползва за отмерване на разстоянията между сериите, продължителността им и кардио продължителността, в случаите, когато тренировката е времево фиксирана. Кардио уредите имат вградени хронометри, което не налага купуването им. Повечето електронни спортни часовници имат функция на хронометри. Модерния хронометър, обаче може да измерва няколко времена едновременно, например времената на - почивка, на серия, на междино кардио, на общо кардио, на обща почивка, на общо серии и др. Това го прави полезен за треньори. Такъв тип хронометър позволява следене на 3 - 4 човека едновременно.
Електронните преносими дневници са опит за крачка напред
Това са уреди от последно поколение. Тяхната роля е да съпътстват тренировките, давайки възможност за по-добър контрол от страна на треньор, собствен контрол или биват притурка към модерен фитнес софтуер. Много рекламни агенции, рекламират този клас уреди, като изместващи треньора, който вече е "ненужен" и "остарял" фактор. Това е силно преувеличено с ясна маркетингова цел. Подобен тип уреди разчитат на функциии за изчисляване на калории изразходвани в тренировка. Това което фирмите пропускат да споменат, е липсата на официален международен стандарт за сложните фитнес уреди, което прави броенето на калории по даден стандарт - неприемливо!
Електронномеханичните метрични устройства или накратко - рулетки за крайници!
Това са последно поколение рулетки за крайници. В употребата им на пръв поглед няма нищо сложно, а функциите им са известни - измерват прогреса в обиколките. Впечатление тук правят хитроумните притурки за механично и електронно измерване и датиране на резултатите. Мерките се взимат бързо и лесно, стига човек да е наясно къде следва да измери. Полезен уред за треньорите. Когато се налага да се измерва прогресът в мускулния прираст или се изчислява загубата на мазнини посредством обиколки, тази "джаджа" може да спести доста минути в сравнение при мерене с добрия стар "шивашки метър".
Устройства за електро-мускулна стимулация - за когато не сте в залата
Този клас уреди имат погрешно разбрана, благодарение на рекламите функция. Твърдението, че могат да заместят упражненията е тотално погрешно! Тяхната цел е именно съпътстване на тренировъчния процес, както успоредно, така и преди и след тренировъчни занимания. Ефектите са няколко - по добра контракция в изпълнение на упражненията, загрявка преди това и релакс след натоварване. Хора с проблемно възстановяване или травми могат да се възползват от постиженията на науката в този клас техника, проправил си път към фитнес залите стартирайки като рехабилитационен уред.
И все пак кои устройства са ни нужни, от кои можем да се лишим и кои изобщо не ни трябват?
Нужни:
Можете да минете и без да ги купувате:
Изобщо не са ви нужни:
Извод:
Технологиите навлизат в ежедневието ни прогресивно, но нуждата от тях в повечето случай е преувеличена или придружена с множество условности. Много стари уреди сега са просто функции на по-модерни нови - крачкомерът, пулсметърът и хронометърът са съдържими в среден клас пътека от ново поколение. Най-голяма полза от напредъка в техниката имат собствениците на фитнес центрове и треньорите, понеже и първите и вторите имат какво в повече да дадат на клиентите си. Вижда се ползата за средния спортуващ е по-скоро косвена!
Любопитни факти:
В класацията "полезни за тренировката електронни устройства" веднага след "мп3 плеярът" по популярност се нарежда "хендс фрии-то"! Причината е проста, динамичният ни живот налага все по-голямо смесване между личено и професионално време с уклон към професионалното. Малцина са щастливците, които могат да си позволят да не вдигнат телефона, да го зарежат във фитнес шкафчето си или просто да се нахъсват от звъненето му, докато правят поредната серия тяга...
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече