Инозитол
Пазителят от депресии по време на диета
Пазителят от депресии по време на диета
От 22.06.2008, чете се за 3 мин.
Инозитолът намалява нивото на холестерола и триглицеридите (мазнините) в организма, отговаря за доброто функциониране на нервната система, има известен сънотворен ефект, както и спомага за подобряване качеството на съня, поддържа здравината на косата, като предпазва от косопад. Помага за предотвратяване на екзема, както и за преразпределение на мазнините в тялото.
Инозитолът принадлежи към семейството на витамините от група B, често рецензиран като витамин B8. По химична структура инозитолът принадлежи към групата на карбоцикличните полиоли. Съществува под девет изомерни форми, от които myo-inositol (cis-1,2,3,5-trans-4,6-Cyclohexanehexol) e най-често срещаната. Друг често срещан стереоизомер на инозитола е D-chiro-inositol (cis-1,2,4-trans-3,5,6-Cyclohexanehexol).
В най-големи количества в организма се открива в чербия дроб, органите на сърдечно-съдовата и нервната система. Участва като компонент в няколко важни съединения:
Инозитол е известен със своя детоксикиращ ефект, като по този начин проявява протективни свойства върху черния дроб. Той е често използвано помощно вещество при изготвянето на много лекарствени средства, където осъществява както структурни, така и хепатопротективни функции.
Като водноразтворим витамин може да се приема във високи дози. Средностатистическият човек приема около 1 грам с храната дневно. Не съществуват данни за токсичност на витамина.
Инозитол в по-големи количества се съдържа в черния дроб, бирената мая, зрелия фасул, говежди мозък и сърце, пъпеш, грейпфрут, стафиди, пшеничен зародиш, нерафинирана меласа, фъстъци, зеле.
При наличие на недостатъчни количества в организма се наблюдават следните състояния:
Най-общо се смята, че при гореспоменатите състояния 5-hydroxytryptamine (serotonin), който е основен медиатор в централната нервна система, не осъществява нормалната си функция, поради липса на достатъчни количества фосфатидилинозитол като "вторичен пратеник" в клетъчната мембрана. Eдна от причините при драстични диети да се развива състояние на депресия е именно това, че хората не могат да си набавят нужната доза инозитол. Има съобщения за използването му при лечение на депресивни състояния в дози от 12-18 g. на ден, разделени на няколко приема. С липсата на инозитол могат да бъдат обяснени заболявания на черния дроб, на сърдечно-съдовата система, загуба на косата, екзема, констипация.
Прекомерната употреба на кафе и алкохол пречат на усвояемостта на инозитол от клетките. Лекарствени средства, съдържащи естрогени и сулфамидни групи също влияят неблагоприятно на количественото му съдържание в организма.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече