Загряване преди тренировки
Видове, начини и предназначение на предварителното загряване
Видове, начини и предназначение на предварителното загряване
От 11.12.2012, чете се за 6 мин.
Повечето трениращи хора целят да тренират по начин, който да стимулира телата им към свръхвъзстановяване, адаптация и покачване на активна мускулатура. Този материал е именно за тях, като в него ще разгледам необходимостта от разгрявка на мускулите и ставите преди тренировка и различните упражнения и техники, с които подготвяме тялото си да се справя с всякакви физически предизвикателства и да избегне контузии.
В доброто старо време преди 15 години влизах в залата, поглеждах напомпаните батковци и си казвах - няма време за загрявки и щуротии. Мятах се на лежанката и след серия нескопосани движения постигах следното: болки в едното рамо и китките, стрес върху нервната система, рязко редуциране на тренировъчния ми потенциал за текущата тренировка и напомпано его. Ще рече: гърдите ми не бяха готови да поемат интензивността, на която ги подлагах, за достатъчно дълго време и бях горд от това.
Така тренировките ми бяха по-къси и в никакъв случай стимулиращи растежа. Разбира се, контузиите идваха регулярно.
Това, което се опитвам да ви обясня, е че е нормално да се държите глупаво, ако няма кой да ви покаже пътя. Четейки този материал обаче, вече ще сте наясно кога, как и защо е добре да загрявате преди тренировка. Глупост би било да го пренебрегнете.
Разгряване, разгрявка, загряване, загрявка са различни начини да наречен комплекс от упражнения и техники, с които подготвяме различни части на тялото си да отговорят в пълен потенциал на различни физически предизвикателства.
Наблягам на пълен потенциал, понеже именно това се цели от масата трениращи хора - да направят тренировка, която да стимулира телата им към свръхвъзстановяване, адаптация и покачване на активна мускулатура.
Да не загреете значи да използвате по-малка част от способностите на тялото си.
Ето какво се случва с тялото и потенциала ви, ако пренебрегнете общата или специфичната разгрявка:
По локален или глобален критерий загрявките са специфични (локални) и общи.
Така разгряваме тялото цялостно и го подготвяме за навлизане в катаболна фаза с всичките нужни за целта хормони, ензими и сигнални белтъци.
Обикновено за оптимизация на катаболната фаза имаме нужда от поне 4 до 7 минути общо натоварване.
Това включва кардио, което да натовари сърдечно-съдовата система и да създаде дихателни стимули, пренасочване на кръвния поток към мускулатурата - промени в кръвното налягане, прекратяване на храносмилането, промяна на общата толерантност към болка и умора, фокусиране на вниманието, подготвяне на кожата за охлаждане, сиреч - терморегулация.
Общата разгрявка трябва да постигне всичко това. Ето няколко начина това да се случи, като е правилно да ги извършвате по реда, в който съм ги изложил:
Така наричаме разгряване на конкретна част от мускулите си, които ще бъдат натоварвани чрез флексия, антагонистите им, които ще бъдат разтягани силово, участващите стави, сухожилия и фасции по двигателната верига.
Загрявките могат да бъдат имитация на реално натоварване с понижена интензивност и удължено време под напрежение, манипулации за релаксация без натоварване и мини стрес тестове.
Имитации с ниска интензивност и увеличено време под напрежение
Манипулации и релаксации
Мини стрес тестове
Разгрявката трябва да бъде провеждана непосредствено преди всяко по-интензивно и по-продължително физическо натоварване.
Задължителна е и преди максимални и субмаксимални опити, дори ако това касае единичен случай.
Когато планирате тренировката си, отделете 7-12 минути за разгрявка. Колкото по-нискоинтензивно е натоварването, толкова по-къса може да е тя.
Обратното, ако включва сложни многоставни движения, силови дисциплини или натоварването ще има непредсказуем характер и рязка смяна на посоки - толкова по-добре следва да загреете.
Всеки мъж/момче, тренирал някога каквото и да е бойно изкуство/спорт е изпитвал 10-15-минутните ОФП разгрявки. Това не е просто досада, а реална необходимост.
Ако ви предстои тежък работен ден, включващ много стрес и/или физически труд, опитайте следното.
Направете една пълна 15-минутна разгрявка, като използвате всички общи методи, които описах, и завършите с 15 минути интервално кардио. Гарантирам ви мощен старт на деня.
Контузия. Колкото по-силен сте, толкова по-вероятно е. Колкото по-неопитни са движенията ви, толкова по вероятно е.
Сигурно си мислите: "Не е вярно, този говори глупости! Толкова пъти съм тренирал/а без разгрявка и нищо ми няма."
Е да, пропуснах да отбележа. Много от контузиите ще са леки, толкова леки, че няма да ги забележите.
Проблемът е в повтаряемостта им, която бавно и полека дълбае по вашите кости (ошипяване), сухожилия (възли) и ставни повърхности (износване), фасция (изместване, срастване), мускули (стягане и изместване на стави). Тези работи не болят, няма как да ги усетите.
Болката идва след години и макар да не е силна, е постоянна и се засилва пропорционално на възрастта.
Очаквам отговорите ви в коментарите. Успех!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече