Босилек
С какво още е известна "царската билка", освен като основна съставка в познатото песто


Чете се за 6 мин.
Босилекът (Ocimum basilicum) е едногодишно тревисто растение от сем. Устноцветни (Lamiaceae). Стеблото е високо до 50 - 60 см, четириръбесто, разклонено и голо.
Цветовете са бели, рядко виолетови или розови, а плодът е сух и след узряване се разпада на 4 едносеменни орехчета.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Растението е със силен специфичен аромат и се използва като подправка към различни храни (основно листата му).
Листата са яйцевидно-продълговати, с подчертан заострен връх. Зелени на цвят, макар че при някои сортове има и отенъци на червено или лилаво.
Като билка и подправка се употребява надземната част на растението. За да се ползва в пресен вид, се бере по време на цъфтежа, а за сушене - преди него.
Босилекът наподобява ментата, но това не е изненадващо, тъй като принадлежат към едно и също семейство растения.
Има повече от 60 разновидности на босилека и всички те варират по външен вид и вкус. В италианската кухня се използва сладкият босилек, а в азиатската - тайландски босилек (O. basilicum var. thyrsiflora), лимонов босилек (Ocimum americanum) и свещен босилек (Ocimum tenuiflorum).
Тайландският босилек е характерен със сладкия си анасонов аромат, а често имената на различните видове разкриват основния мирис - камфоров босилек, канелен босилек и др.
Произход на босилека
Босилекът е типичен за Индия, Азия и Африка (откъдето произлиза), но днес расте в много райони по цял свят. Използва се като подправка в различни кухни - италианска, тайландска, виетнамска и други.
Името е получено от старогръцката дума βασιλεύς (basileus, "цар", "царски") и показва отношението на древните култури към билката, която за тях била благородна и свещена.
Индусите го посяват около храмовете, а заради древна легенда, босилекът е познат още и като тулси. Съпругата на бог Вишну, Лакшми, го ревнувала от любимата му Тулси. Лакшми преобразила Тулси в растение, за да я държи далеч от съпруга си. Той обаче се превърнал на камък, за да е винаги до Тулси.
Древните гърци вярвали, че е лош знак, ако върху гробовете порасне босилек.
Босилекът има широко приложение в медицината още от древността - използван в тинктури, компреси, сиропи и мехлеми.
В Еропа "царската билка" навлиза през IV век пр. Хр. Постепенно се разпространява по Средиземноморието, докато достигне целия свят.
Сред православието той е символ на праведната душа и се използва при освещаването на водата - чрез него силата на Кръста пази водата.
Хранителен състав
Хранителен състав на 100 г пресен босилек | |
Калории | 23 |
Белтъци | 3.15 г |
Мазнини | 0.64 г |
Въглехидрати | 2.65 г |
Вода | 92.06 мл |
Захар | 0.3 г |
Холестерол | 0 |
Гликемично зареждане | 1 |
Босилекът е отличен източник на витамин К и манган, много добър източник на мед и витамин C, добър източник на калций, желязо, фолиева киселина и омега-3 мастни киселини.
Здравословни ползи от консумацията на босилек
Защитни и противобактериални свойства
Внушителният брой флавоноиди, открити в босилека, осигуряват защита на клетъчно ниво.
Ориентин и виценин са два водноразтворими флавоноида, които представляват голям интерес при изследвания на човешките бели кръвни клетки. Тези активни съставки на босилека защитават клетъчните структури и хромозомите от увреждания.
Доказано е, че босилекът осигурява защита срещу развитието на вредни бактерии. Тези противобактериални свойства не се свързват с уникалните му флавоноиди, а с летливите масла, които съдържа: естрагол, линалол, цинеол, евгенол, сабинен, мирцен.
Лабораторни изследвания показват ефективността на босилека при ограничаване растежа на множество бактерии, включително: Листерия моноцитогенис, Стафилококус ауреус, Ешерихия коли и др.
Есенциалните масла в босилека, получени от листата, показват свойството да подтискат няколко вида патогенни бактерии, които са станали устойчиви на често използвани антибиотични лекарства.
Противовъзпалителни свойства
Евгенолът е обект на задълбочени изследвания, тъй като това вещество може да блокира дейността на ензим в тялото, наречен циклооксигеназа. Много нестероидни противовъзпалителни лекарства (NSAIDS), вклчючително аспирин и ибупрофен, работят като подтискат същия ензим.
Този ефект на евгенола в босилека го квалифицира като противовъзпалителна храна, която може да предостави важни здравословни ползи (заедно със симптоматично облекчение) на лица с възпалителни здравословни проблеми (ревматоиден артрит, възпаление на червата и др).
Вещества, подпомагащи сърдечно-съдовата дейност
Ако искате да обогатите вкуса на вашия сос за паста, а едновременно с това да подсигурите ползи за сърдечно-съдовото здраве, добавете босилек.
Той е добър източник на витамин А.
Бета-каротинът в босилека може да помогне за намаляване прогресията на състояния като астма, остеоартрит и ревматоиден артрит, докато защитава клетките от по-нататъшно увреждане.
Босилекът е добър източник на магнезий, който е приятел на сърдечно-съдовата система, карайки мускулите и кръвносните съдове да се отпуснат, а това подобрява притока на кръв и намалява риска от аритмия.
Босилекът може да намери приложение при лечение на диабет. Все още не е добре известно коя от активните съставки е отговорна за тези ползи, но се предполага, че в основата стоят есенциалните масла. Те понижават нивата на глюкоза в кръвта, триглицеридите и холестерола.
Здравословни рискове
Босилекът не е често срещан хранителен алерген, не е известно да съдържа измерими количества оксалати или пурини и не е включен към една от 12-те храни, най-често съдържащи остатъци от пестициди (според доклада от 2010 г "Shopper's Guide to Pesticides" от Enviromental Working Group).
Няма достатъчно данни за употребата на босилек при бременност и кърмене, ето защо е препоръчително да го избягвате през това време.
Свещенният босилек може да забави съсирването на кръвта и да увеличи риска от кървене по време на операция. Ако ви предстои такава, спрете консумацията на босилек поне 2 седмици преди датата на операцията.
Как да изберем и съхраним босилека
Босилекът е широко достъпен като подправка в магазините.
Намира се през цялата година, но е най-добър през юли и август.
Винаги, когато е възможно, избирайте пресния босилек пред изсушената му форма - така ще придаде по-добър вкус на ястията ви.
Листата на пресния босилек трябва да изглеждат свежи и да бъдат тъмнозелени на цвят, без тъмни или пожълтели петна.
Пресният босилек трябва да се съхранява в хладилник, внимателно увит в леко влажна салфетка.
Може да бъде замразен - цял или нарязан, поставен в херметически затворен съд.
Друга възможност е да се замрази във форми за лед, покрити с вода - ледените кубчета с босилек имат приложение при приготвянето на супи или яхнии.
Сушеният босилек трябва да се държи в плътно затворен стъклен съд в хладно, тъмно и сухо място, където ще се запази свеж за около 6 месеца.
Идеи за консумация
Тъй като маслата в босилека са силно летливи, добре е да добавята билката в края на процеса на готвене, така че да запази оптимално своя вкус и аромат.
- Класиката от италианската кухня са пресни листа босилек, поставени върху резенчета домат и сирене моцарела - една колоритна и вкусна салата.
- Добавете босилек към ястия с патладжан, зеле, чили, тофу, кашу, за да придадете тайландски вкус.
- Пасирайте босилек, зехтин и лук и добавете към доматена супа.
- Насладете се на чаша топъл чай от босилек, като сложите нарязани листа във вряща вода за 8 минути.
- В добре известното класическо песто ("Pesto alla Genovese")- босилек, зехтин, чесън, кедрови ядки, сирене пекорино / пармезан, сол. Добавя се при паста, лазаня, супи, хляб.
- Семена от босилек (накиснати във вода) се използват в азиатската кухня - десерти и напитки.
- Есенциални масла от босилек се използват в парфюмерията заради чистия си, сладък аромат, подобен на карамфила. Маслото се добива чрез дестилация на листата и помага за облекчаване на кашлица, настинки, бронхит. Също така намират приложение при безсъние, нервност, истерия.
- В ароматерапията - за подсилване на концентрацията и облекчаващо действие срешу главобилие.
Рецепти от нас за вас:
Използвани източници
- whfoods.com
- bbcgoodfood.com
- mercola.com
- webmd.com
- precisionnutrition.com
- "Ръководство по билкосъбиране", Нисим Коен, Младен Младенов, Илия Буров