Съществува един клас напитки, който все още е слабо познат в България. Това са готовите протеинови миксове. Продават се в шишенца и обикновено имат страхотен вкус, който поне според мен оправдава леко завишената им цена.
Коя напитка влиза в класа "протеинови"?
Протеинови напитки са онези напитки, които съдържат поне 10 до 15% протеиново съдържание и поне 10% бързи и умерени въглехидрати.
Основни активни вещества в изотоничните напитки
Суроватъчен протеин
Суроватъчен изолат;
Суроватъчен концентрат;
Суроватъчни фракции (обогатители) - бета-лактоглобулин, алфа-лактоалбумин и най-вече серумен албумин).
Други протеини
Калциев казеинат;
Яйчен протеин.
Енергийни източници
Малтодекстрин - 10% по-бързо усвоими въглехидрати от гликозата, съдържа 4 ккал/гр;
Гликоза - присъства в количества от 10 до 30% от всички въглехидрати;
Креатин - енергиен агент, съдържащ фосфатни групи, нужни за набавяне на мускулна енергия. В протеиновите напитки често се влага заедно с глутамин и таурин.
Аминокиселини
Аминокиселинен комплекс - за разлика от насипния протеин, тук порцията е ясно дозирана и могат да се вложат свободни аминокиселини, които имат гарантирана доза;
Глутамин - най-често се добавя допълнително. В протеиновите напитки се комбинира с креатин и таурин.
Тонизиращи агенти
Кофеин - съдържанието на кофеин за доза напитка обикновено е под 40 мг/500 мл. В тази доза кофеинът раздвижва храносмилането, като тонизира клетките в стомаха и червата, без да води до чувствително освежаване.
Таурин - дозите таурин са по-ниски от влаганите в енергийните напитки. Тук се цели синергичен ефект на глутамина и кре8атина за по-добро възстановяване на енергийния резерв на мускулната тъкан.
Витамини
Витамини от група "В" (В1, В2, В3, В5, В6, В9, В12) - гарантират стабилност на различни критични и интензивни катаболни процеси в клетките;
Витамин C - важен антиоксидант, особено по време на аеробни тренировки.
Протеиновите напитки са най-високият клас протеинови смеси за възстановяване.
Те са създадени да се пият от 15 до 30 минути след тежка тренировка.
Ето и заложените в тях ефекти:
Доставят бърз матричен протеин. Последният е изчислен да денатурира с такава скорост и в такива количества, че да се усвоява в кръвта, създавайки условия за дълго аминокиселинно плато, което да гарантира непрестанен поток от материал за възстановяване на мускулите в течение на 2 до 3 часа след прием;
Стимулира храносмилателната система;
Набавя ценни витамини, които телата ни изразходват в различни обменни, катаболни и анаболни процеси по време и след тренировките;
Доставя аминокиселини, това е най-бързото звено в подаването на хранителни вещества към мускулите;
Набавя енергия, а матричните въглехидрати осиуряват постепенно и постоянно навлизане в кръвта, което гарантира създаването на инсулиново плато. Последното заедно с аминокиселинното плато са едни от най-важните условия за свръхвъзстановяване. Последното е нужно за успешния прогрес на спортуващия.
Препоръки и предпазни мерки
Когато си купувате протеинова напитка, обърнете внимание дали е предназначена за мъже или жени.
Разликата се изразява в количеството протеини и калории в порция, както и количествата на останалите съпътстващи активни вещества.
Ето няколко последни препоръки:
Не е препоръчително да комбинирате протеинови напитки с енергийни напитки;
На всяка готова за консумация протеинова напитка е записана препоръчителна доза (брой бутилки за ден/интервал от време). Не я превишавайте, в противен случай може да се стигне до протеиново натравяне;
Ако ползвате високодозирани спортни витаминни или минерални формули, внимавайте с консумацията на протеинови напитки, тъй като при някои витамини има риск от предозиране.