Дехидратация
„Вода! Вода, ти нямаш вкус, ни цвят, ни мирис...
„Вода! Вода, ти нямаш вкус, ни цвят, ни мирис...
От 05.01.2009, чете се за 7 мин.
Преди милиарди години животът на земята се е зародил във водата и до наши дни продължава да зависи от нея и това не е случайно. Тя изобилства на нашата планета, от голямо значение се оказват ниската й температура на замръзване и високата такава на кипене. В продължение на милиони години водата осигурява изключително подходящи температурни условия, благодарение на които живите системи са „имали шанса" да оцелеят и еволюират. Всеки организъм носи в себе си едно малко море - средно около 75% от масата на живата клетка е вода (кръвта е 83% вода, мускулите - 75% вода, мозъкът съдържа 74% вода, а костите - 22%).
дехидратация)" align="right" />
Известно е, че количеството течности се променя спрямо възрастта ни, а организмът ни е такъв, че не позволява дълго съхранение на поетите, което налага постоянното им набавяне. Кърмачетата трябва да приемат между 120 и 135 мл течности на килограм от теглото си, т. е. около 655 ml дневно. По принцип бебетата се дехидратират по-бързо от възрастните, защото водата се изпарява по-лесно от кожата им. При децата, навършили една година, необходимостта да поемат течности намалява, въпреки че те изпиват по-голямо количество. Така средната стойност достига до 92 мл на килограм, или 920 мл дневно.
Към 12-годишна възраст нуждата от прием на течности намалява още - до 580 мл на ден. Възрастният човек се нуждае от 2,5 литра вода дневно (т. е. около 8 чаши вода). Приемът на поне 8 чаши дневно намалява риска от образуване на камъни в бъбреците, тя е ценна и в борбата с други инфекции на половата система както при мъжете, така и при жените - водата изхвърля навън токсините от тялото. При това е най-чистата природна напитка и един от малкото дарове на природата, който не съдържа абсолютно никакви калории, което я прави идеалният съюзник на всяка диета. Всеизвестен факт е, че по време на диета добрата хидратация е задължителна, за да се ускори метаболизма на клетките, особено пък при ниско въглехидратна диета, когато приемът на по-голямо количество течности е абсолютно задължителен.
Сигурно вече сами се досещате, че за да поддържаме нормален ритъм на живот, е необходим достатъчен прием на течности, иначе рискуваме нашият организъм да бъде дехидратиран.
Дехидратацията е биохимичен процес, при който се отнема вода от веществото и то се изсушава. На всеки организъм е необходима вода и постоянна хидратация. При човека дехидратацията е често срещано явление, което се характеризира с определени симптоми. Тя се появява, когато в организма не постъпва необходимото количество течности. Други причини за обезводняването включват интензивни упражнения, обилно изпотяване, треска, изтощение или топлинен удар.
Ако обичате да спортувате и спортът е важна част от Вашия живот, то организмът ви се нуждае от „правилната храна" и необходимото количество течности, за да ви осигури максимален резултат и да ви възнагради за положените усилия. Пиенето на вода (пречистена и особено минерална, която съдържа важни за организма ни минерали, като магнезий и калций) е един от основните аспекти за по-добрата работа на тялото, защото по време на тренировка се губи голямо количество течности и дехидратирането на организма затруднява извършването на физическо натоварване. Когато дехидратирането е повече от 4-5% от телесното тегло, то това води до 20-30% по - малка ефективност на тренировката.
Опитът показва, че пиенето на вода при спортистите води до намаляване на сърдечно-съдовия стрес и подобрява резултатите. Водата намалява телесната температура, като по този начин тренировките стават по-ефективни и доста по-сигурни. По време на тренировка е препоръчително да се изпива една или повече чаши вода на всеки 15-20 минути, като това количество зависи от температурата на въздуха (дори при студено време, защото тогава потенето е по-малко, но е увеличено производството на урина), килограмите на трениращия и от интензивността на тренировката.
Много важно е да разберете от какво количество течности се нуждаете. Това може да стане, като се претеглите преди и след тренировка, като по този начин може да отчетете загубата на течности от Вашия организъм.
Не е препоръчително замяната на водата с безалкохолни напитки, кафе или чай, защото те увеличават диурезата и повишават риска от дехидратация. По принцип загубата на дори само 2% вода от тялото посредством потенето може да доведе до дехидратация. Би било добре, водата, която се приема да бъде на стайна температура и в малки количества, защото студената вода се абсорбира по-бързо от топлата, което пък по-бързо премахва усещането за жажда и може да подведе спортуващия.
В последно време силно се популяризират т. нар. „спортни напитки". За спортуващия човек, който има добре балансирана диета и приетата от него храна отговаря на потребностите на тялото му, то тези спортни напитки биха били излишни. Но за сериозните спортисти те се оказват алтернатива на водата, защото съдържащите се в тях сол и захар (обикновено съдържат 6г въглехидрати на 100 мл течност) способстват за по-бързото приспособяване на тялото към неговия баланс от течности, както спомагат и за набавянето на така необходимия гликоген. Не е препоръчително обаче консумирането на подобни напитки, съдържащи повече от 10г въглехидрати на 100 мл течност, защото те дехидратират тялото още повече, така както кока-колата и напитките, съдържащи кофеин.
Друг много сериозен проблем се оказва използването на диуретици като маскиращи средства. Именно тези вещества са причина за скандала на олимпиадата в Сидни с българските щангисти през 2000 год., защото с тяхна помощ по-лесно се отстраняват някои забранени съставки в организма и поради тази причина са обявени за допинг. Наличието им в кръвта би могло да бъде сигнал за укриване на забранени медикаменти (ускорено „очистване" на организма).
Диуретиците имат способността да увеличават продукцията и отделянето на урина (може да достигне до 6 литра на ден) и често се използват от състезателите за бързо редуциране на телесното им тегло. Загубата на течности през пикочните пътища, предизвикана чрез лекарствено - индуцирана диуреза, може да доведе до вътресъдово-обемно изчерпване. Прекомерната диуретична терапия обикновено води до дехидратация и хипокалемия (тя много често причинява нарушения в неврологичните функции и сърдечни аритмии, а понякога сърдечна недостатъчност, мускулна слабост и мускулни крампи).
Причината да се злоупотребява с диуретици в спорта е регулиране на телесната маса (бокс, вдигане на тежести) и оформяне на релефа на мускулатурата (бодибилдинг). За разлика от пациентите, спортистите не задържат излишни течности и поради тази причина употребата на диуретици води до неадекватна и опасна загуба на вода и електролити.
Странични ефекти при използването на диуретици:
„За!" приемът на по-голямо количество течности, защото...
В заключение можем да обобщим, че за поддържането на нормално количество вода в организма е необходимо денят ни да започне и да завърши с чаша вода - задължителната превенция против обезводняване.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече