Дисбактериоза
Какво представлява и как да я предотвратим?
Какво представлява и как да я предотвратим?
От 03.02.2018, чете се за 6 мин.
Често след дълъг курс на лечение с антибиотици може да се появи тежест в стомаха, липса на апетит, неприятни вкус и дъх в устата, гадене, запек, диария.
Причина за тези неприятни симптоми може да бъде последвала след антибиотичния курс дисбактериоза. Какво представлява тя и застрашава ли силно нашето здравословно състояние?
В червата на възрастен човек се съдържат около 1014 бактериални клетки с повече от 1000 различни вида бактерии. Те достигат 1-1.5% от общата телесна маса и участват в различни процеси, като храносмилане и мастен обмен, защитават организма от алергии и поддържат имунната му система.
Но когато вследствие на различни дразнители значително намалее количеството на полезните микроорганизми и микробното равновесие се измести в полза на патогенните такива, то със сигурност се наблюдава дисбактериоза.
Дисбактериозата в международната класификация на болестите не е определена като заболяване, а по-скоро като комплекс от неприятни симптоми. Наблюдава се нарушение в нормалния състав на чревната микрофлора, при което намалява количеството на полезните бифидо- и лактобактерии.
Здравите черва на един индивид са колонизирани от голямо разнообразие бактерии от над 1000 вида. Тези бактерии се намират в хомеостаза и поддържат равновесие между полезните и потенциално патогенните бактерии в чревния тракт. Характерно за равновесието е, че не се проявява свръхрастеж на вредните бактерии.
Намиращата се в баланс чревна микрофлора осигурява на човек защита от чужди микроорганизми. Чрез мукозната повърхност на червата, бактериите си взаимодействат с имунната система на гостоприемника, осигурявайки му имунни регулаторни функции, а също и някои метаболитни такива, като разграждане на сложни въглехидрати и образуване на късоверижни мастни киселини.
Едва ли има някой, който да не е чувал за бифидобактериите. Те "обитават" дебелото черво на здравия човек, преработват целулозата и участват активно в синтеза на някои витамини. Тези бактерии спомагат за укрепването на имунитета и нормалното функциониране на храносмилателната система. Тяхното съдържание е над 95%, а намаляването на това количество е сигурен признак за дисбактериоза.
Добре познати са и лактобактериите (лактобацили, млечнокисели микроби) - тяхното съдържание е около 5% от общия брой микроорганизми в червата на човека.
Когато се наблюдава нарушение в чревната бактериална хомеостаза, настъпва дисбактериоза.
Тя бива три вида:
В повечето случаи и трите се появяват по едно и също време.
Изображението в началото на тази статия нагледно представя дисбактериозата. В зелено са обозначени патогенните бактерии, а останалите цветове и форми представляват различни видове полезни бактерии. Вляво наблюдаваме хомеостаза на чревната микрофолора при добро здраве, а вдясно имаме дисбактериоза.
При малки деца и възрастни дисбактериозата се изразява в диария, липса на апетит, безпокойство и загуба на тегло.
При възрастните пациенти се срещат и други, по-силно изразени симптоми.
Някои от тях са:
Нарушено е общото състояние на организма, зачестяват грипоподобните състояния, кожата губи своя цвят и еластичност, а ноктите стават чупливи.
При здрав индивид полезни и вредни микроорганизми живеят в пълна симбиоза, оформяйки "микробния пейзаж", докато външен или вътрешен дразнител не наруши този баланс. Микробното равновесие се измества в полза на патогенните микроорганизми, които бързо се размножават и проявяват агресия.
Един такъв външен дразнител са силните лекарствени препарати като антибиотици (тетрациклин, сулфонамид и др.), кортикостероиди и цитостатици. Което означава, че не е препоръчително самолечението и безконтролния прием на силнодействащи лекарства.
Твърди се, че при всяка антимикробна терапия е добре да се приемат допълнително витамини от групата В, но това твърдение не е научно доказано. Добра алтернатива се оказват пробиотичните и синбиотичните продукти (научи повече за пробиотиците и тяхната стабилност).
От друга страна, спазването на беден хранителен режим може да доведе до поява на дисбактериоза. Това означава в храненето да преобладават захари и консерванти, алкохол, преработени храни, да се преяжда или пък да не се набавят достатъчно фибри.
С такава бедна диета съществува вероятност полезните микроби да не получат необходимите за тяхното развитие хранителни вещества.
Стресът от съвременното ежедневие, съчетан с нездравословен начин на живот, могат да генерират симптоми, характерни за дисбактериозата.
Прекомерната употреба на синтетично бельо, особено през лятото, освен раздразнение на кожата може да предизвика и сериозни гинекологични проблеми. Тази материя е доста твърда и влияе лошо на микрофлората. Дисбактериоза, бактериална вагиноза и кандидоза са само част от заболяванията, които могат да бъдат провокирани от синтетиката.
За да отшумят по-бързо симптомите на дисбактериоза, а и за да се намали рискът от появята ѝ като цяло, е добре да се обръща внимание върху храненето и най-вече върху неговото качество.
Диетата е един от най-важните фактори, още от раждането на човек, които оказват влияние върху хомеостазата на чревната микрофлора.
Едно изследване (1) сравнява чревната микрофлора на 14 здрави деца, живеещи в селище в Буркина Фасо (държава в Западна Африка) с тази на 15 здрави деца от градската зона на Флоренция, Италия.
Децата от Буркина Фасо се хранят с по-малко мазнини и животински протеин, а в диетата им преобладават храни, богати на нишесте, фибри и растителни полизахариди. Храните са с местно производство – култивирани в близост до селището и са основно зърнени култури (просо, сорго), бобови растения и зеленчуци. Животинският протеин най-често се набавя от пилешко месо и насекоми.
Средното съдържание на фибри в диетата им е 2.26% при 1-2-годишните деца и 3.19% при 2-6-годишните.
Децата от Италия, избрани да илюстрират западния начин на хранене, са близки по възраст до тези от Африка и диетата им е типична за развитите държави.
Храненето им е богато на животински протеин, захари, нишесте и мазнини и бедно на фибри. Средното съдържание на фибри е 0.67% при 1-2-годишни и 0.9% при 2-6-годишните деца.
Разликите в средния дневен калорийния прием са:
При изследване на фецес пробите и при двете групи деца се открива, че повече от 94.2% от бактериите принадлежат към четирите основни популации – Actinobacteria, Bacteroidetes, Firmicutes и Proteobacteria.
Разликите обаче са в съотношението между тях.
Вид бактерия |
Съдържание при децата от Буркина Фасо |
Съдържание при децата от Италия |
Actinobacteria |
10.1% |
6.7% |
Bacteroidetes |
57.7% |
22.4% |
Firmicutes |
27.3% |
63.7% |
Proteobacteria |
0.8% |
6.7% |
Actinobacteria и Bacteroidetes са в по-голямо количество при децата от Буркина Фасо, докато Firmicutes и Proteobacteria са по-широко застъпени при групата от Италия.
Разликите в разпределението на Firmicutes и Bacteroidetes очертават и големи различия между двете групи деца.
Бактериите от вида Bacteroides имат противовъзпалителни свойства и произвеждат късоверижни мастни киселини, от които организмът извлича полза.
Съдържанието на късоверижни мастни киселини при децата от Буркина Фасо е значително по-високо спрямо тези от ЕС.
Бактериите, произвеждащи тези мастни киселини помагат и да се установи колонизация на потенциално патогенни чревни микроби, причиняващи диария.
Изводите от това изследване са ясн,и и за да помогнем на доброто здраве на чревната микрофлора, има някои основни „правила“ по отношение на хранителните избори:
В помощ може да дойде и най-добрият витамин Д - слъчевият витамин има редица ползи, за една от които се смята ролята му в регулирането на хомеостазата на чревния микробиом (2).
Споменахме, че правилно функциониращ стомашно-чревен тракт е изключително важен за цялостното здраве и добро съществуване на човек, защото обваща 75% от имунната система на тялото, а неговото здраве пък се влияе от намиращите се в червата бактерии и поддържането на хомеостаза между полезните и потенциално вредните такива.
Дисбактериозата е състояние, което има неприятни симптоми, но и което може да се влияе от изборите, които правим по отношение на храненето си и от начина ни на живот.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече