Помело

Гигантът сред цитрусите - вкусен, диетичен и полезен

Помело

Помелото - този екзотичен тропически плод, който ви гледа от щандовете вече няколко поредни зими и все не се осмелявате да проверите що за чудо е това - може би е нещо като пъпеш или просто мутирал грейпфрут? Всъщност помелото емного повече. Сезонът му отново дойде, така че нека го погледнем отблизо!

Какво ще научиш?

Искаш ли да постигнеш мечтаната форма и трайно по-добро здраве?

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

Произход на помелото

Помело (Citrus maxima или Citrus grandis) е цитрусово дърво, което дава най-големите цитрусови плодове. Произхожда от Югоизточна Азия и се отглежда от близо 4 000 години. В Китай са отглеждали помело още преди Христа.

Днес помело се отглежда главно в южната част на Китай, Тайланд, Тайван, Южна Япония, Виетнам, Индия, Индонезия, островите на Таити и в Израел. За Нова година китайците си подаряват плода като символ на благоденствие и благополучие. Големи плантации с помело се отглеждат и в САЩ и Южна Америка, а гигантският цитрус се радва на огромна популярност и в Европа. От 3-4 г. се внасят и в България.

За плода

Плодовете на помелото са кръгли, малко сплеснати, с дебела кора. Когато е все още зелено и неузряло, помелото е със светлозелена кора, а узрелите плодове са жълтокори. Плодовете може да варират в своите размери – от 10 до 30 см в диаметър, а максималното тегло, което достигат, е 8 кг.

Стандартно на вкус помелото е кисело и горчиво. През последните десетина години са култивирани познатите ни сортове, които макар и не така сочни, са достатъчно сладки за консумация. Култивираните сортове са с аромат, сходен с този на грейпфрута, но на вкус не са така горчиви. Ципите, както и на грейпфрута, са доста дебели.

Хранителни свойства и ползи

В 100 г помело се съдържат 36 ккал, 0 г мазнини, 0.7 г белтъчини, 9.1 г въглехидрати, 58 мг витамин С, 1 г фибри, 205 мг калий и 1 мг натрий.

Помелото е плод, богат на витамин С, витамин А, антиоксиданти, минерали (особено калий) и с високо съдържание на етерични масла. Изключителните му хранителни свойства и ценни здравословни качества го превръщат в полезен помощник в борбата с вирусните заболявания.

Благодарение на високото съдържание на витамин С, антиоксиданти и етерични масла, помело намалява риска от простудни заболявания. Сокът от помело пък намира приложение при лечението на хипертония и сърдечно-съдови заболявания (понижава кръвното налягане и предпазва от атеросклероза), укрепва имунната и нервната система.

Нерядко помелото се препоръчва като подходящо средство за пречистване. Съдържа 90% вода, богато е на витамини C, P, B1, B2, на микро- и макроелементи – калций, фосфор, калий, магнезий, желязо, сяра, хлор, мед. Помелото помага за отстраняването на токсини и активира функционирането на бъбреците, храносмилателната система и черния дроб. Стимулира образуването на белите кръвни телца.

Освен, че е вкусен, този цитрусов плод е диетичен и много полезен. Той е нискокалоричен, без мазнини и холестерол, което го прави идеална съставка на диетите за отслабване и верен помощник в борбата с килограмите. Освен това помелото съдържа липолитичен фермент, който спомага за усвояване и разграждане на белтъчините.

В Тайланд смятат помелото за чудотворно. Твърдят, че ако в продължение на 3 години се яде по един плод всеки ден, астмата и туберколозата си отиват. Освен всичко тайландците са убедени, че употребяващите плода след година стават по-добри, отзивчиви, разбиращи, открити и любвеобилни, а също и че с помощта на гигантския цитрус може да се лекува дори рак.

Как да избираме и съхраняваме помело

Помелото се продава както на бройка, така и на килограм. Освен в големите хипермаркети, може да се намери и в малките квартални магазинчета за плодове и зеленчуци, което е доказателство за неговата широка популярност. За да сте сигурни, че си купувате зряло помело, трябва да подбирате плодове с жълта кора.

Помелото е много издръжлив плод, тъй че ако се случи да си го купите недобре узряло, може да го оставите за няколко дена, за да омекне и да се засилят вкусовите му качества. Не е необходимо да се държи в хладилник.

Консумация и приложение - в кулинарията и парфюмерията

Най-често помело се консумира като пресен плод. Може да се включва в плодови салати и десерти, както и да се използва за плодови сокове. Настърганата му кора може да се добавя към конфитюри, сладка и сиропи. Помелото се добавя и в зеленчукови салати и салати с морски дарове, подходящо е за гарниране на рибни ястия и блюда.

Ето и една рецепта за свеж и вкусен десерт:

Десерт с помело "Лято"

  • Необходими продукти: 250 г сладолед по избор, 200 г кутия компот от ананаси, 1 портокал, 1 помело, 50 мл плодов свеж ликьор.
  • Начин на приготвяне: Портокалът и помелото се обелват, почистват се от ципите, а ананасите се изцеждат от компота. Нарязват се на дребни парчета. Сладоледът се разпределя в подходящи чаши за мелба, след това се редят парченцата плодове, а отгоре се залива с ликьора.

Белите цветове на помелото, поради силния си и привлекателен аромат намират приложение в парфюмерията и в прозводството на козметични кремове. Използват се основно като състваки в продукти с лек и свеж аромат. 

Недостатъци на помелото 

Не са познати някакви сериозни и аргументирани минуси на този вкусен плод. Единственото, което ми хрумва е, че почистването му до вид, подходящ за похапване, отнема известно време. Някои от сортовете имат семчици, които следва да изчистите. За да ви улесним пък в премахването на кората и ципите, ви предлагаме да видите широко разпространеното в интернет клипче за почистване на помело, следвайки приложения линк. 

Използвани източници

Още съдържание по темата
Храни-богати-на-витамин-Д
Храни, богати на витамин Д
Храни-богати-на-магнезий
Храни, богати на магнезий
Храни-богати-на-мелатонин
Храни, богати на мелатонин
Храни-богати-на-селен
Храни, богати на селен
Направи първата стъпка към твоята цел.

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

top-arrow