Пречистващ ден (детоксикация)

С какво може да ни е полезен?

Пречистващ ден (детоксикация)

Все по–често в хранителните режими се говори за ден за детоксикация. Като пример за такъв режим най–популярен напоследък е "водният ден" на 90-дневната диета, но принципът е доста по–стар.

Какво ще научиш?

Искаш ли да постигнеш мечтаната форма и трайно по-добро здраве?

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

Детоксикацията е режим на хранене, при който се ограничава напълно или почти напълно храненето и се консумират много течности. Идеята е да се активират процеси на разграждане и отделяне и заедно с това да се намали натоварването върху черния дроб. Целта е организмът да се изчисти от токсините. Вариантите са много и варират от еднократна детоксикация веднъж в месеца до концепцията за "лечебен глад".

Вариации на детоксикиране чрез хранене

Подобни диети могат да имат продължителност от 48 часа до 21 дни. Идеята за детоксикацията не е задължително да минава през спартански глад. Има редица храни с доказано пречистващи свойства. Такива са:

  • Кафявият ориз и чесънът (с почти неизброими ползи, от антисептик до антиоксидант).
  • Семената и зърната са важни, защото съдържат голямо количество минерали и витамини. Особено значими са тези на целината, за които се смята, че действат антираково, а като антиоксиданти пречистващо. Добра алтернатива е например лененото семе.
  • Други детоксикиращи храни са: цвеклото (за черния дроб), чесънът (пречиства кръвта), джинджифилът, червеният пипер, морската трева (свързва се с тежките метали), ябълки (пектин, свързва се с тежките метали), кайсии, грозде, пъпеш, манго, череши, авокадо (намалява холестерола), боровинки (естествен аспирин) малини и ягоди, цветно зеле (антиоксидант), моркови, зелен боб, целина, царевица, марули, лимони (които помагат и като антиоксидант, и имат богато съдържание на естествен витамин С).

Целта на детоксикацията

Тъй като основната цел е да не се натоварва черният дроб, е желателно по време на хранителна детоксикация да се избягват месото и мазнините.

Подобен ефект имат и някои лекарствени препарати, например "Карсил". Те въздействат на черния дроб и помагат да се освободи организма от ненужния товар. В някои случаи се използват и така наречените "очистителни" – разхлабващи лекарствени препарати или английска сол.

Защо е необходима детоксикацията: преди всичко поради очевидната интоксикация. Външните източници на такава са замърсеният въздух, вода и храни в градска среда. Източниците, които сами си набавяме, са например пушенето, алкохолът, нездравословни храни, консерванти, оцветители, подсладители.

Някои токсини, особено тежките метали, имат свойството да се натрупват в организма, ако не бъдат предприети мерки. Ето тук е ролята на детоксикиращия ден.

Ползи от детоксикирането

В резултат на прилагането на ефективна програма за детоксикация могат да се постигнат редица здравни ползи:

  • подсилване на имунната система;
  • значително увеличаване на жизнения тонус;
  • подобряване функционирането на храносмилателната система;
  • регулиране на телесното тегло;
  • подобряване на мозъчната дейност;
  • възстановяване на здравия и свеж вид на кожата;
  • минимизиране на ефектите от стареенето.

Странични и негативни ефекти

Детоксикацията може да има и странични ефекти:

  • Обща слабост, понижаване на спортните резултати;
  • Главоболие – тези два странични ефекта са често срещано явление при глада вследствие на падналата кръвна захар и понижено кръвно налягане; в случай че станат твърде натрапчиви, може би е време да преустановите и да се "захраните";
  • Респективно е много важно в скоро време след пречистващия ден да не се натъпчете със сладко, защото ще си направите лоша шега с инсулина и адаптивността на клетките. Добре е захранването към "сладък ден" да дойде постепенно;
  • Храносмилателни проблеми, запек, диария – често срещани странични ефекти от резките промени на хранителните навици ден за ден. Най-общо причинителят им се свързва с променената ензимна активност и киселинност на храносмилателната система, за която промените може да идват "стресови" – ядене, глад, ядене;
  • Умора – нормален ефект на намаления енергиен прием, особено при хората с по-бърз метаболизъм;
  • При често повтаряне на детоксикиращите дни може да се стигне до известно забавяне на метаболизма, последвано от склонност към по-бързо напълняване или по-трудно качване на килограми;
  • Демотивация, остра психическа борба. В случай че този ден вместо да мотивира, демотивира, значи трябва да го преосмислите: дали изобщо да го прилагате и дали преди да започнете "хард приложението му", да не опитате първо пробно с малко по-либерален режим, като постепенно "вдигате летвата".

По време на детоксикацията са абсолютно забранени месото и сладките неща.

Какво трябва да занем преди да започнем?

Общи съвети:

  • Изключете от менюто си "мъртвите" храни – кафе, черен чай, алкохол, рафинирана захар и захарни продукти, сол и солени продукти, сосове, бял хляб и хлебни изделия, всякакви видове месо (дори риба), консервирани супи, яйца, мляко и млечни произведения.
  • Увеличете водата. Минимум 2 литра вода за дамите дневно, съобразно нуждите и теглото – може и повече, няма задължителна горна граница. Освен всичко друго увеличеното количество вода подобрява бъбречната функция. Прекаляването също крие рискове, но е много рядко срещан проблем.
  • Яжте само "живи" храни – в изобилие пресни плодове и зеленчуци и в контролирани количества пълнозърнести храни, ядки, семена и варива.
  • Пийте много течности (дестилирана вода, плодови и зеленчукови фрешове и билкови чайове).
  • Детоксикацията на организма често е съпътствана от т.нар. "лечебна криза", която е показател за ефективността на процедурата. Нейната тежест зависи от токсичната обремененост и от чувствителността на организма към промените, настъпващи в него. Симптомите й са главоболие, изпотяване, кожни обриви, храносмилателни проблеми. Те отминават, след като прочистването на организма приключи.

Пречистващият ден е вече неразривна част от много диети, включително популярната 90-дневна диета. Той обаче не е от днес, а е стара идея.

Такава идея има и своите минуси, включително и ензимния стрес на организма. Пречистващият ден има много варианти – с плодове, с кисело мляко, с лимон или само с вода, както и различна честота за различните диети, обикновено веднъж на две седмици до месец.

Детоксикацията е древна. Пълният пост е средство, за което се счита, че укрепва не само тялото, но и духа, още от времето на древен Египет. Дали е така или не е така, науката все още няма еднозначен отговор, опитите и изследванията също не са категорични.

Един смята, че му е зле от "изхвърлените в кръвта токсини", друг се чувства зареден с енергия. Но е факт, че детоксикацията посредством "пост" и въздържание е модел, издържал проверката на времето.

Дали и при вас ще работи? Може би е време не да се питате, а да го опитате.

Използвани източници

  • friedmansprout.com
  • livestrong.com
Още съдържание по темата
5-капана-по-време-на-отслабване
5 капана по време на отслабване
Изграждането-на-нови-и-промяната-на-текущи-навици-не-е-лесен-процес
Изграждането на нови и промяната на текущи навици не е лесен процес
Мама-във-форма-Не-пренебрегвай-себе-си-след-раждането
Мама във форма: Не пренебрегвай себе си след раждането

Защо е важно майката да се грижи за здравето и формата си след раждането

Татко-във-форма-Не-пренебрегвай-себе-си-след-появата-на-детето
Татко във форма: Не пренебрегвай себе си след появата на детето

Защо да се грижим и за себе си след появата на детето

Направи първата стъпка към твоята цел.

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

top-arrow