Гроздово семе (Grape seed)
Скритата сила на малките семена
Скритата сила на малките семена
От 24.02.2015, чете се за 8 мин.
Досега всички сме чували колко здравословно е червеното вино и как една чаша дневно ще направи чудеса за здравето. Повечето от нас познават и мощния антиоксидант ресвератрол, в който се крият качествата на червеното вино. Малко са обаче тези, които познават едно от другите чудеса на червеното грозде, а именно неговите семена. В следващите редове ще открием колко силна антиоксидантна активност притежават семената от гроздово семе и колко полезни могат да бъдат за редица здравословни състояния. Не случайно мъдреците казват, че семената са „отражение на цялата вселена“.
Плодовете на лозата (Vitis vinifera) се използват като храна от хиляди години. Документирано е, че египтяните са се хранили с грозде преди 6000 години, а някои гръцки философи са отбелязали неговите здравословни ползи, най-вече под формата на вино. Народните лечители в Европа пък са правили мазило от сока на червеното грозде и са третирали болести на очите и кожата.
Гроздовите семена са изключително богат източник на различни видове антиоксиданти, като преобладава процианидин. Интересно е да се отбележи, че процианидините са верига от катехинови молекули, които са компоненти, типични за зеления чай. Въпреки че произлизат също от гроздето, процианидините нямат сходна структура с ресвератрола. Процианидините се различават по структура и от антоцианините, друг мощен полифенолен компонент.
Освен в гроздовите семена, процианидин се открива още в ябълките, горските плодове, ечемик, какао и борова кора. Съдържа се още в гроздовата ципа и червеното вино, но при тях концентрациите са далеч по-ниски.
Процианидинът може да съставлява до 90% от антиоксидантите в гроздовото семе. Анализите са установили, че в гроздовото семе има и други антиоксиданти, но в прекалено малки количества. Такива са рутин, ресвератрол, катехин, епикатехин и кверцетин, като единствено концентрацията на кверцетина може да достигне до 8%, като втори най-изобилстващ антиоксидант.
Гроздовите семена са богат източник на витамин Е, който също е мощен антиоксидант. В тях се съдържат и мазнини, като линолеевата киселина е най-концентрирана.
Установено е, че при перорален прием, процианидините се метаболизират в катехини, които са подобни на катехините в зеления чай. На този етап няма реални наблюдения върху степента на метаболизиране и коя част от видовете процианидини обхваща. Превръщането на процианидин в катехини може да осигури някои от ползите на зеления чай, защото се осигуряват два от шестте вида катехини, налични в зеления чай.
Самите процианидини имат сравнително висока степен на метаболизиране в тялото. При дългосрочен прием е установено, че едва 0.5% от процианидините се изхвърлят чрез урината. От друга страна, една част от процианидините се превръщат в катехини, при които степента на изхвърляне е далеч по-висока. Въпреки пълноценното метаболизиране след попадане в кръвта, процианидините имат сравнително ниско усвояване през чревния тракт. Тестове върху хора и животни демонстрират, че степеннта на усвоимост е около 13%, което е почти идентично на усвоимостта на антиоксидантите в зеления чай и куркумата. Донякъде, причина за ниската биоактивност на процианидините е метаболизирането на голяма част от тях в катехини, които от своя страна се усвояват по-лесно.
Въпреки, че се счита, че гроздовото семе е стабилно в стомашна среда, високата киселинност може да доведе до превръщане на процианидините в мономери. При сравнителни тестове е установено, че усвоимостта на гроздовото семе е почти три пъти по-високо на празен стомах, в сравнение с прием с въглехидрати.
Основният механизъм на действие на гроздовото семе се свързва с неговата силна антиоксидантна активност и способността да потиска някои провъзпалителни протеини. Гроздовото семе също така влияе положително върху азотния баланс. Процианидините имат и пряк ефект върху ензимната активност в тялото, като успешно потискат някои метаболитни ензими като ароматаза или храносмилателни ензими като алфа-амилаза и липаза.
Екстрактът от гроздово семе се отличава с много ниска токсичност. Дневен прием за дълъг период от време в порядъка на 200-400 мг дневно не води до токсичност. По-подробни наблюдения установяват, че токсичният прием на гроздово семе е 1500 мг / кг тегло.
Дози до 600 мг дневно обикновено не демонстрират странични ефекти. Възможно е при някои потребители да се проявят гадене и дразнене на стомаха.
Гроздовото семе разширява кръвоносните съдове и може да предизвика спадане на кръвното налягане, поради което не се препоръчва на хора с ниско кръвно налягане. Гроздовото семе може да повлияе негативно и върху хора с високо кръвно налягане или проблеми с кръвосъсирването.
Гроздовото семе потиска активността на някои храносмилателни ензими и може да затрудни усвояването на храната. В най-голяма степен е засегнат ензимът алфа-амилаза, който е отговорен за разграждането на въглехидратите. Едновременният прием на гроздово семе с въглехидрати може да влоши тяхното усвояване.
Не се препоръчва прием от бременни и кърмещи, поради липса на достатъчно данни за странични ефекти. Не се препоръчва прием от хора с алергия към грозде.
Ефективните дози върху хора варират между 200 и 400 мг дневно, като максимално препоръчителната доза е 600 мг.
Приемът на гроздово семе варира в периоди от 4 до 12 седмици, без да се прояват никакви странични ефекти.
Гроздовото семе е мощен антиоксидант и като такъв може да се комбинира с други антиоксиданти в рамките на един стак. Ефективни съчетания се получават със зелен чай, куркума, ресвератрол и боровинка.
Гроздовото семе може да се използва и в един натурален стак за регулиране на ароматизацията, като е удачно да се комбинира с ресвератрол и дииндолилметан.
За поддържане на сърдечното здраве, гроздовото семе може да се комбинира със зелен чай, чесън, гинкго билоба и глог.
Не се препоръчва приема на гроздово семе с медикаменти от категорията на антикоагулантите. Гроздово семе спомага за разреждането на кръвта и може да взаимодейства негативно със сходни лекарства, включително и разпространената ацетилсалицинова киселина.
Гроздово семе се продава като хранителна добавка - може да се намери като самостоятелен продукт или като част от комплексна формула.
На пазара се предлага екстракт от гроздово семе с висока концентрация на процианидин, която може да варира между 80 и 95%. Продуктите на капсули се срещат по-често, като обикновено дозировката е 100 или 200 мг в капсула. По-рядко се откриват варианти на прах.
Гроздовото семе се използва често в здравословни и спортни формули.
В спортната суплементация, гроздовото семе се използва главно в предтренировъчни формули за по-качествена вазодилатация или във формули за регулиране на естрогена.
В здравословните комплексни формули, може да открием гроздово семе в продукти за сърдечно здраве или комбинирани антиоксиданти.
Гроздето е една от най-древните и благотворни храни. То е облагородявало и нашите родни земи. Всяка част от гроздето притежава своите качества – сокът от плода, ципата, дори лозовите листа. Гроздовите семена са една малка частица от него, но въпреки това, именно семената крият едни от най-силните антиоксиданти с редица полезни свойства за човешкото тяло. Една част от тези свойства са доказани, други са спорни, а трети тепърва ще бъдат доказвани.
Гроздовото семе е един от най-силните антиоксиданти и е удачен избор, както за профилактика, така и за третирането на някои здравословни състояния. При такъв дар от природата, защо да не добавяме една капсула гроздово семе към чашата си червено вино всяка вечер?
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече