Градински чай (салвия), Salvia officinalis
Със запомнящ се аромат, деликатен вкус и редица здравословни ползи
Със запомнящ се аромат, деликатен вкус и редица здравословни ползи
От 19.09.2016, чете се за 7 мин.
Свързвам градинския чай с ароматната градина на майка ми, откъдето и познавам растението.
Няма как да го сбъркам, а билковата запарка от него е сред любимите ми.
Но не само ароматът си заслужава описание, а и самите качества на билката, която може да се намери през цялата година (прясна, сушена, цяла или стрита на прах).
Среща се още под имената какуле, кекуле, конски босилек, шалвей, златен градински чай и др. Принадлежи към сем. Устноцветни. Храстът достига до 1 м височина и се характеризира с добре развита коренова система и жилаво стъбло.
Мирисът на растението е специфичен, мек и сладникав. Листата са сиво-зелени, със сребристи отенъци, които се дължат основно на мъхестата им повърхност. Достигат до 10 см дължина и 3-4 см ширина.
Растението се използва като билка с лечебни свойства, като подправка и с декоративна цел (заради красивите си ярко лилаво-виолетови, а понякога бели и сини, цветчета).
Научното име е Salvia officinalis, чийто произход е от латинската дума „salvere”.
Градинският чай е характерен за Средиземноморието и именно там е бил употребяван за лечебни или кулинарни цели в продължение на хиляди години.
Расте и в някои части на Северна Америка.
Билката е била високо ценена от гърците и римляните заради нейните лечебни свойства, като също така я ползвали при съхранението на месо.
Арабски лечители вярвали, че осигурява безсмъртие (10-ти век), а 4 века по-късно европейците ползвали растението срещу магии. През 17-ти век градинският чай станал предпочитана напитка и в Китай.
В миналото билката е била използвана още при ухапвания от змии и насекоми, за подобряване плодовитостта при жените, като диуретик, средство за грижа на косата, при възпаления на устата и гърлото и др.
Хранително съдържание на 100 г млян градински чай |
|
Калории |
315 |
Протеин |
10.63 г |
Мазнини |
12.75 г |
Въглехидрати |
60.73 г |
Вода |
7.96 г |
Холестерол |
0 мг |
Гликемично зареждане |
8 |
Не е тайна, че полезните свойства на растението се дължат на съдържанието на летливи масла, флавоноиди и фенолни киселини.
Някои от флавоноидите са апигенин, диосметин и лутеолин.
В 1 с.л. млян градински чай (около 2 г) има 6 калории, 118 IU витамин А, 34.3 мкг витамин К, 33 мг калций, 0.8 г диетични фибри, 24.6 мг омега-3 и 10.6 мг омега-6 мастни киселини.
Традиционната употреба на билката е при лечение на храносмилателния тракт, бронхит, астма, кашлица, ангина, възпаления в гърлото, депресия, прекомерно изпотяване, кожни заболявания и други.
Етеричното масло от градински чай има газогонно, спазмолитично и антисептично свойтство.
В последните десетилетия се потвърждават антибактериалните, антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на градинския чай (Salvia officinalis), като растението се използва в различни лекарства на растителна основа, прилагани при контрол и лечение на редица заболявания като диабет, болест на Алцхаймер и рак. Нужно е обаче да се появят по-категорични проучвания, включващи и изследвания с хора, а не само с животни, които да потвърдят безопасността, ефикасността и качеството на свойствата на растението.
Противовъзпалителните свойства се дължат на розмариновата киселина, която влиза в състава на градинския чай и се абсорбира лесно от стомашно-чревния тракт.
Действа още и като антиоксидант.
Антиоксидантни ензими се съдържат в листата на салвията - супероксид дисмутаза и пероксидаза.
По-засилено добавяне на салвия като подправка към храните се препоръчва на хора, които страдат от възпалителни заболявания (ревматоиден артрит), както и от бронхиална астма и атеросклероза (обсъдете с лекуващия ви лекар).
Салвията има свойството да защитава мазнините от окисляване, което пък довежда до експериментите на някои производители да добавят градински чай към олия за готвене, за да се удължи срока на годност и да се избегне гранясването на мазнините.
Смята се, че градинският чай има способността да подобрява паметта и мозъчната функция.
Salvia miltiorrhiza (китайски граднински чай) и Salvia lavandulaefolia (испански градински чай) са били използвани в продължение на векове като средство, с което се подобрява паметта при състояния като болест на Алцхаймер.
Salvia officinalis подобрява паметта и мозъчната функция, а с по-високи дози се подобрява и настроението.
Salvia officinalis се е използвала в много страни при борбата с диабета, поради свойствата на билката да понижава нивата на глюкоза (наблюдавани при изследвания с животни).
Метаболитният профил на Salvia miltiorrhiza е подобен на Salvia officinalis и проучванията показват, че екстракт от Salvia miltiorrhiza е способен да понижи плазмения холестерол, LDL и триглицеридите, както и да увеличи нивата на HDL при плъхове
Консумирана в нормални дози, билката не би трябвало да предизвика негативни реакции.
Трябва да се вземе предвид, че съдържа веществото туйон, което се смята за токсично във високи дози.
Съдържанието на туйон варира спрямо различните видове растения, условия на отглеждане, време на бране и други фактори.
Смята се, че консумирана на ежедневна база доза от 3-6 чаши отвара от градински чай (Salvia officinalis) e в безопасни граници и далеч от достигане на токсичния праг.
Пресният градински чай има по-наситен вкус и ви препоръчваме да го опитате, ако имате такава възможност. Листата трябва да са свежи, зелено-сиви на цвят, а по повърхността им не бива да се виждат тъми петна или пожълтели зони.
Както и преди сме споменавали по отношение на билките и подправките, хубаво е да проучите местата, от които ще пазарувате. Търсете специализирани магазини, които биха могли да гарантират качество и отпимално съхранение, което съответно е добре да направите и вие в дома си. Свежите листа съхранявайте в хладилник, като преди това ги увийте внимателно в хартиена кърпа. Така ще се запазят няколко дни.
Сухият градински чай е добре да бъде държан в добре затворен стъклен буркан, поставен на тъмно, проветриво и сухо място, като стайната температура не бива да е висока. Така би трябвало да се запази до 6 месеца.
Градинският чай е предпочитана подправка в кухнята от англичани, европейци, италианци, както и сред готвачите от Средния Изток.
Вкусът на градинския чай е деликатен и ако ще я използвате в ястие, минаващо през висока термична обработка, е добре да сложите подправката накрая на топлинния процес, за да запазите нейните качества.
Пресен градински чай може да се ползва като добавка в омлети, бъркани яйца, фритата, както и други рецепти с основна съставка яйца.
Подправката си подхожда с домати (в доматен сос например), пици, млечни сосове, паста от боб, чесън.
Опитайте я в комбинация с телешко, пилешко, свинско, риба.
Много хора се оплакват от безвкусна храна, скучно приготвено месо и липса на разнообразни рецепти. Смятам, че тези неща могат лесно да се променят с добавянето на различни подправки и експериментиране с нови комбинации.
Опитайте следващия път да приготвите пилешкото си на тиган, а не варено. Добавете градински чай. Ето как:
Необходими продукти за 1-2 порции:
Начин на приготвяне:
Пилешите гърди се мариноват в лимоновия сок, листата градински чай и оризовото олио. Оставят се за 30-40 минути.
След това пилешкото се изважда от маринатата и се отцежда. Листата салвия се отделят и запазват.
Маслото се слага в тиган и когато се нагорещи, се добавят пилешките гърди. Обръщат се от всички страни за около 2-2.5 минути, след което се поръсват със сол и черен пипер, прибавят се листата градински чай, тиганът се захлупва и пилешките гърди се оставят да се задушат за около 5 минути на ниска температура.
Могат да бъдат сервирани с няколко листа градински чай върху тях като украса.
Необходими продукти за 3 порции:
Начин на приготвяне:
Патешкото бон филе се нарязва, поставя в съд от йенско стъкло и овкусява с всички подправки. Долива се вода, която да го покрие.
Съдът се похлупва, слага във фурна и се готви на бавен огън до достигане на кулинарна готовност.
Аз лично предпочитам да държа на 120°C за около час и половина, като първоначално я включвам на 200°C, докато водата заври.
Сервирайте месото, като отстраните листата салвия, защото те ще са потъмнели и изгубили свежестта си. Можете обаче да сложите пресни листа в чинията, като акцент.
Гарнирайте със зеленчуци по избор.
За 1 чаша:
Начин на приготвяне:
Водата се слага да заври, след което се маха от огъня, салвията се слага в нея и съдът се захлупва за 3-5 минути.
Добавете резенче лимон и мед/стевия/друг подсладител по желание. Запарката може да се консумира както топла, така и студена.
Необходими продукти за 1 порция:
Начин на приготвяне:
Всички продукти се разбъркват до постигането на хомогенна смес и се намазват върху 1-2 филийки хляб, екструдирани оризови блокчета или сухари.
Добавете по желание резени домати.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече