Чушки - разнообразни и полезни

Незаменимите царици на есента

Едва ли има българска трапеза, на която чушката да не присъства целогодишно. Червени, жълти, зелени - тези колоритни зеленчуци придават незабравим облик и вкус на всяко ястие. Красиви багри, прекрасен аромат и свеж вкус в комбинация с полезни свойства превръщат есенните примадони в желан ежедневен гост на нашата трапеза.

Какво ще научиш?

ЧушкиЧушките, наричани още сладък пипер, принадлежат към семейството на Capsicum (от лат. език capsa, което означава кутия). Биологичното семейство включва две големи категории от вида: сега известната голяма сладка чушка и многообразни видове от лютиви чушлета, различаващи се по цвят, големина, форма и лютивина.

В България са разпространени най-вече зелена и червена чушка, докато на различни места по света се отглеждат бели, жълти, оранжеви и дори виолетови чушки.

Всъщност червената и зелената чушка са плод на едно и също растение, но в различен стадий на зрялост. Червените, които са оставени на стръка почти до края на лятото, са много по-ароматни и сладки, но и зелените чушки имат своето очарование и приложение. С лек дъх, свеж и суров вкус, те са неизменна съставна част в първите летни салати.

Жълтите и оранжевите чушки са сходни по сладост и сочност. Отглеждат се главно в топлите средиземноморски държави. Испания, Кипър, Франция и Италия са и най-големите износители на чушки в Европа.

От кога датира чушката?

Като всекидневен зеленчук тядо такава степен се е превърнала в неизменна част от ежедневното ни меню, че рядко се замисляме кога е пристигнала по нашите земи и откъде. За нейна родина се приемат Южна Америка и Западна Индия. Откриването е в началото на XVІ век от испански изследователи, кото пренасят чушките в Европа. Твърди се, че  Христофор Колумб е донесъл първите семенца в Европа като дар за испанската кралица. Първоначално само зелените чушки били използвани, след това стават известни и червените, а по-късно оранжевите и жълтите.

Хранителен състав на чушките

Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр:

Продукт

Белт.

Въгл.

Мазн.

Холестерол Калоричност

Сладка жълта чушка

1

6.32

0.21

0

27

Сладка зелена чушка

0.86

4.64

0.17

0

20

Сладка червена чушка

0.99

6.03

0.3

0

26

  • Този вид зеленчук е особено богат на витамините А, В1, В2, В6, С и Е, като количеството на витамин С е с пъти по-голямо спрямо това в магданоза и цитрусовите плодове. Червените и оранжевите чушки са по-богати на витамин С и съдържат 30 пъти повече каротин от зелените такива.
  • Чушките съдържат биофлавоноиди, които осигуряват добра превенция на организма срещу сърдечно-съдови и неопластични заболявания.
  • В 100 гр чушки се съдържат около: 10 мг калций, 13.2 гр магнезий, 24 мг фосфор, желязо, калий, ниацин, триптофан и захари, особено в лютите сортове. Чушките се отличават и с високо съдържание на цинк, който е в количество, два пъти по-голямо спрямо това в краставиците, доматите, марулята и тиквата, и 4 пъти по-голямо спрямо това в динята. Известно е, че цинкът е микроелемент, който играе ключова роля в процесите на растеж и развитие при малките деца, освен това е важен и за имунната система на организмите.
  • Лютите чушки са богати на капсаицин - вещество, което подпомага бързото изгаряне на калориите, с изразено антиоксидантно действие и благоприятно влияние върху процесите на кръвоснабдяване на кожата. За лютите чушки е всеизвестен и фактът, че са особено мощни афродизиаци.

Как да изберем и да съхраним чушките?

Винаги избирайте ярки, жилави и лъскави зеленчуци с гладка кожа. Чушката трябва да ви се струва тежка за своята големина. Не взимайте чушки с петна и повредени участъци. Съхранявайте ги в хладилник в полиетиленова торбичка или в отделението за плодове и зеленчуци, не по-дълго от пет дни.

Идеи за използване на чушката

Лесен за приготвяне, този традиционен зеленчук само трябва да се почисти от семките и дръжката, после да се нареже на ситно на ленти или на кръгчета, както е необходимо, за да подхожда на ястието. Небезизвестни са и целите чушки, пълнени с кайма и ориз, и заляти със сос Бешамел. Еднакво вкусни са и сурови, и готвени.

Сладкият им аромат и вкус се увеличава многократно, ако са запечени на грил, барбекю с дървени въглища или фурна. Особено вкусни са мариновани или в омлет, върху пица, в спагети или супа. Печени, обелени и пасирани - те са колоритна и нискокалорична гарнитура към изпечено месо и риба.

Примерни рецепти с чушки

Чушките винаги придават цвят, аромат и парлив вкус и са идеално допълнение към кебапи и пържени месни ястия. Вървят добре с пилешко и свинско месо в йенска тенджера, гювеч или глинени съдове. С подправено пикантно месо за сос Болонезе или чили, или с други зеленчуци като домати, патладжани, тиквички можете да приготвите класически зеленучков гювеч (известен още като рататиля или рататуй в италианската и френската кухня).

Можете да приготвите италианска пепероната или да смесите червени, жълти и зелени чушки, приготвени на бавен огън с чесън, домати, зехтин и лук, и дълго да им се наслаждавате през студените зимни месеци. Ако добавите разбити яйца в задушената смес, така ще си осигурите една сравнително здравословна вечеря.

Преливащи от цвят и витамини, чушките се превръщат в допълнителна закачка във вашия стил на готвене. Топлите приятни лъчи на есенното слънце приятно предразполагат към приготвянето на вкусните, пълни с енергия и абсолютно разнообразни гозби с чушки.

Идеи за използване на чушката

Лесен за приготвяне, този традиционен зеленчук само трябва да се почисти от семките и дръжката, после да се нареже на ситно, на ленти или на кръгчета, както е необходимо, за да подхожда на ястието. Небезизвестни са и целите чушки, пълнени с кайма и ориз, и заляти със сос Бешамел. Еднакво вкусни са и сурови, и готвени. А сладкият им аромат и вкус се увеличава многократно, ако са запечени на грил, барбекю с дървени въглиша или фурна. Невероятно вкусни са и мариновани или в омлет, върху пица, в спагети или супа. Печени, обелени и пасирани-те са колоритна и ниско калорична гарнитура към печено месо и риба.

Използвани източници

  • сп. "Сладко и солено" - октомври, 2002 г.
  • menumag.bg
  • Снимка: cobblucas (СС)
Още съдържание по темата
Храни-богати-на-витамин-Д
Храни, богати на витамин Д
Храни-богати-на-магнезий
Храни, богати на магнезий
Храни-богати-на-мелатонин
Храни, богати на мелатонин
Храни-богати-на-селен
Храни, богати на селен
top-arrow