Дневен план за навициСвали сега 

Кокосов орех

Неустоимият екзотичен плод, разпалващ желание за непознати кулинарни преживявания

Кокосов орех

Погледнато от чисто практическа гледна точка, кокосовото дърво е богат източник на редица важни за човека елементи: от изсушената вътрешност се извлича ядката, чието олио има хиляди медицински и козметични приложения; ядката, от която е извлечено олиото е добра храна за добитъка; влакната на кокосовия орех намират приложение  за направата на сакове, килими и въжета, а от кокосовите палми стават чудесни покриви на къщи.

Какво ще научиш?

Искаш ли да постигнеш мечтаната форма и трайно по-добро здраве?

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

Какво представлява кокосовият орех?

Кокосовият орех е плод на тропическа палма от семейството на палмовите дървета, разпространени най-вече в крайбрежните тропически райони на Африка, Азия и Южна Америка.

Вирее добре в тропически климат и достига височина от 5 до 30 метра. Стволът е без разклонения и е покрит с влакна, наподобяващи дълги коси, а листата на палмата достигат до 6 метра дължина.

Кокосовата палма цъфти през цялата година, като ражда зелени плодове с костилка, които съдържат 5-6 кокосови ореха.

Плодовете растат на гроздове, криейки се под клоните. Покрити са с дебела ципеста обвивка, която достига от 5 до 15 см.

Под самата обвивка се намира тънка кафява черупка, която е с висока твърдост и съдържа белтъчините. Те от своя страна представляват бяла млечна течност, наречена кокосова вода, която постепенно се втвърдява по време на зреенето на плода.

Любопитни факти за кокосовия орех

Неговото название е с чисто италиански произход, което впоследствие претърпява редица трансформации. Често го наричали "плашилище" заради неугледния му външен вид.

До 1618 г. носел само названието "coco", а след това допълнили името и станало кокосов орех.

Наричали го дървото на живота, защото за индусите този екзотичен плод представлявал най-чистата форма на дар за боговете.

Кокосовият орех съдържа чиста, недокосната от хората вода, идваща от самото дърво. Оплетените влакна по черупката му символизират всички човешките пороци - ревност, егоизъм, скъперничество. Необходимо било те да бъдат счупени, за да се достигне до чистота на душата.

Плодът има и три характерни отвора, който недвусмислено символизират триединство на развитието: създаване, запазване и разпадане. Тези три отвора са всъщност трите очи на човека - двете фисически, и третото на съзнанието.

Самото устройство на кокосовия орех пък най-добре охарактеризира човешката същност: твърдата влакнеста черупка е физическият свят, бялата вътрешност е психологическият елемент, а чистата вода е съвършената духовност.

Хранителен състав

Съдържание на вещество в 100 г продукт:

Хранителен състав на кокос - сушен, неподсладен
Калории 660
Калории от мазнини 581
Общо мазнини 64.53 г
Холестерол 0 мг
Общо въглехидрати 23.65 г
Фибри 16.3 г
Захари 7.35 г
Белтъчини 6.88 г
Вода 3 мл
Хранителен състав на суров кокос
Калории 354
Калории от мазнини 301
Общо мазнини 33.49 г
Холестерол 0 мг
Общо въглехидрати 15.23 г
Фибри 9 г
Захари 6.23 г
Белтъчини 3.33 г
Вода 47 мл

Хранителни ползи от консумацията на кокосов орех

Кокосовият орех е плод, богат на витамин С, калций, натрий, калий, фосфор, магнезий и селений, както и на наситени мазнини.

Основни негови съставки са лауриновата, каприловата и каприновата киселинма, които се отличават с добро антимикотично, антибактериално и противовъзпалително действие.

Редица народи с различни култури и религии познават лечебното въздействие на кокосовото масло, използвайки го като помощно средство при лечение на абцеси, астма, бронхит, констипация, треска, грип, кожни възпаления и инфекции.

Консумацията на кокос във всичките му форми повишава съпротивителните сили на организма и е добра превенция срещу остеопороза.

Как да изберем и съхраним кокосовия орех?

Като екзотичен и не толкова често срещан на българския пазар плод, преди да си изберете кокосов орех, е хубаво да помните:

  • Кокосовият орех трябва да бъде пълен, а при разклащане да се чува как водата се движи, защото това е сигурен показател, че стоката е прясна;
  • Той трябва да бъде без пукнатини, а трите очи или т. нар. дупчици да бъдат непокътнати, и най-важното - без плесен;
  • Средното тегло на един кокосов орех трябва да бъде между 600 и 800 грама, като това количество би било достатъчно за приготвянето на сладкиш за шест човека.

Лесно можете да съхранявате екзотичните плодове на стайна температура до два месеца, но при условие, че външността им е непокътната. Когато обаче орехът е отворен, той задължително се пази в хладилник в отделението за плодове и зеленчуци. В изсушена форма се съхранява на сухо и прохладно място.

Рецепти с кокосов орех

Кокосовият орех е неизменна съставна част на индийската, индонезийската, африканската, азиатската и южноамериканската кухня.

Кокосовото мляко заедно с кокосовата вода се използва за приготовлението на различни супи и сосове, а настърганата вътрешност лесно може да бъде превърната в част от някакъв десерт, ориз или просто гарнитура към пиле.

  • Кокосова вода - това е водата, която се съдържа в кокосовия орех. Не бива да се бърка с кокосовото мляко, тя е чиста и служи за утоляване на жаждата.
  • Кокосово мляко - преди напълно да узрее, кокосовият орех съдържа кокосово мялко, което представлява слака и белезникава течност. С узряването на ореха тази течност се втвърдява и се превръща в ароматна, бяла твърда вътрешност. Това означава, че когато купуваме кокосов орех, той вече не съдържа кокосово мляко, а само кокосова вода. Но пък от друга страна, вкъщи лесно можем и сами да си приготвим. За целта смесваме 500 мл прясно мляко с 250 мл течна сметана и 120 г кокосови стърготини. Сместа се кипва, склед което се оставя да ври на бавен огън за 30 минути. Прецежда се и може да се използва.

Салата с кокосов орех

Необходими продукти: За кокосовия дресинг: 1 малък кокосов орех, 100 г стафиди, 2 скилидки чесън, 1 с. л. зехтин, лютив червен пипер, ½ ч. л. захар, сол, сока и настърганата кора на един лимон. За салатата: 1 връзка къдрава зелена салата, 1 морков, 6 репички, половин краставица, 250 г зеле, 1 стрък зелен лук, 1 стрък мента

Приготовление: Нарязва се на ситно месото от кокосовия орех, стафидите се поставят в хладка вода докато се размекнат, след което се нарязват, а чесънът се намачква заедно със зехтина.

Към чесъна се прибавя и настърганият орех, лютивият червен пипер, захарта, солта, стафидите и лимоновият сок заедно с кората.

Зелената салата, морковът, репичките, краставицата и зелето се нарязват на сравнително малки кръгчета и съответно лентички.

Подредете салатата с парченцата зеленчуци, залейте с кокосовия дресинг и разбъркайте.

Мариновано пиле с кокос

Необходими продукти: 500 г пилешко месо. За маринатата: 250 мл кокосово мляко, настъргана лимонова кора, 2 скилидки счукан чесън, 3 с. л. ситно нарязан магданоз, 3 к. л. къри на прах, 1 к. л. захар, 1 щипка сол, 1 щипка червен пипер. За кокосовия сос: 150 мл кокосово мляко, 2 с. л. шам-фастък - солен и печен, 1 с. л. къри на прах, 1 скилидка чесън

Приготовление: Пилешкото месо се нарязва на лентички, маринатата се приготвя, като се смесват всички продукти, поставя се в голяма купа заедно с лентичките месо за приблизително 2 часа.

Сосът се приготвя, като предварително сте разбили с миксер шам-фастъка заедно с чесъна и кърито. След това се поставят в тенджера на силен огън и се прибавя млякото, вари се около 5 минути, с често разбъркване.

Маринованите пилешки лентички се нанизват на шишчета, подреждат се в тавичка и се поставят във фурната. Когато са готови, се поднасят с пресен лук и кокосовия сос.

Съвети за финал

За да отворим лесно екзотичния плод, пробиваме две от трите дупки в горната част на ореха и изливаме водата. След това ги завиваме с кърпа и го разтваряме с точен, силен удар с чук.

Сравнително по-лесно би било да поставим ореха за 10 минути в загрята на 200°С фурна, в резултат на което се образуват пукнатини и черупката се разпада на парчета.

Използвани източници

  • сп. "Сол-Пипер" - декември-януари, 2004
  • сп. "Сладко и солено" - април, 2001
  • nutriondata.self.com
  • Снимка: SingChan (CC)
Още съдържание по темата
Храни-богати-на-витамин-Д
Храни, богати на витамин Д
Храни-богати-на-магнезий
Храни, богати на магнезий
Храни-богати-на-мелатонин
Храни, богати на мелатонин
Храни-богати-на-селен
Храни, богати на селен
Направи първата стъпка към твоята цел.

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

top-arrow