И още за виното
"Сърдечен приятел и бутилка хубаво вино - какво повече е нужно?"*
"Сърдечен приятел и бутилка хубаво вино - какво повече е нужно?"*
От 07.02.2019, чете се за 8 мин.
Казват, че виното е поезия в бутилка, а според Луи Пастьор „бутилка вино съдържа повече философия, отколкото всички книги на света“.
Стиховете за виното са безкрайни и опияняващи, също като него. В месеца на виното – февруари, решихме да отдадем заслуженото на тази древна напитка с традиции, като съберем още интересни факти за „светлината на слънцето, затворена във вода“ (Галилей). Да се потопим в света на виното, за да научим някои интересни факти около историята, съхранението и поднасянето му.
Българският народен празник в чест на свети Трифон, познат още с имената: Ден на лозаря, Трифоновден, Зарезановден.
Българската православна църква чества Трифоновден на 1 февруари, а по григорианския календар празникът е на 14 февруари.
С този ден се припомня идването на пролетта, а според обичая мъжете отиват на лозето с нова вълнена торба, в която има питка, сварена кокошка и бъклица с вино.
Предстои специален ритуал („зарязване“) – всеки от лозарите се прекръства и от три главини отрязва по три пръчки. След повторно прекръстване, лозите се поливат с донесеното в торбите вино.
Избира се „царя на лозята“ и се започва угощението и веселбата из селото/града – лозарите теглят царя, седнал на колесар и под звуците на народна музика минават през всеки дом. Домакинята изнася вино и черпи всички, а накря виното се плисва с благословия „да е на берекет“ и „да прелива през праговете“.
В различните краища на България може да се срещнат и други имена на празника, както и различни благословии.
„Да даде Св. Трифон,
да даде голям род, берекет,
да напълним корабите с грозде,
да напълним буриите с вино,
да продадем виното на добра цена,
и да не стане на оцет.“
Съвместим ли е Зарезановден със съвременната градска култура? Защо не -под формата на интересен прочит.
Точно това прави Българската асоциация на независимите лозаро-винари (БАНЛВ) през 2018 г., като съвместно с четири винени места в столицата ни организират дегустация с „Вход свободен“. Дегустират се вина от избите – членове на Асоциацията, а събитието носи името Tour de Зарезан.
Организаторите продължават със Софийския квартален Tour de Зарезан и през 2019 г. (09.02), съвместно 5 обекта - домакини, които предлагат дегустация на 38 вина.
Да, този прочит на празника е различен от традиционния и мъжете не ходят на лозето с вълнена торба, но е една чудесна възможност да се популяризира българското вино, да се разкаже повече за избите и работата на винарите, защото, както Емил Коралов** казва в интервюто си пред “The Wine Inside” ,“При виното трябва много мисъл.“
Ще се спрем на оптималното съхранение на виното в домашни условия.
Избите и съхраняването на голямо количество вино са тема, която е твърде специфична и ще я оставим за любители и професионални винари.
За съжаление се оказва, че глобалното затопляне може да повлияе негативно на виното в бъдеще. Дори малки температурни промени биха довели до влошаване на вкуса на обичаната напитка.
Различните вина следва да бъдат сервирани с различна температура.
Прието е, че за белите вина тя трябва да бъде между 7-10˚C, за червените – 10-15,5˚C, а за шампанското между 6,1˚C – 7,8˚C.
Чашите за вино се състоят от основа, ствол и купа.
Биват три големи категории – за червено, за бяло вино и за шампанско.
В Древна Гърция домакинът на вечерята отпивал първи от виното, за да гарантира, че то не е отровено.
Оттам произлиза фразата „пиене за нечие здраве“. Впоследствие тази традиция е продължена от римляните.
Знае се, че хубавото вино е добре отлежалото, защото в процеса на стареене то развива вкуса и аромата си.
Такива вина са само за ценители и много малко хора имат търпението да чакат десетилетия. В момента на пазара се предлагат и вина, които са годни за консумация в рамките на 1-2 години след производството им.
Интересно е, че с времето червените вина избледняват, а белите – потъмняват до златистокафяв цвят. Тези процеси се дължат на взаимодействието на виното с кислорода в процеса на стареене.
В списъка с интересни човешки фобии влиза и страхът към виното, наречен оенофобия/винофобия.
В потънал кораб в Балтийско море са открити бутилки от пенливата течност, които са годни за консумация след прекарани близо 200 години на морското дъно.
„Ястие без вино е като ден без слънце.“ (Робърт Мондави)
Казват, че когато конкретно вино се съчетае с определена храна, между тях се образува синергия и се появява трети вкус, различен от този, който предлагат напитката и храната поотделно.
Смята се, че богатите и тежки на вкус храни си подхождат с по-богати и тежки вина. И обратното – леките храни искат леки вина.
Вероятно сте чували за „правилото“, че червеното вино си подхожда с червено месо, бялото – с бяло месо и/или риба, а сладкото вино – с десерти.
С днешна дата това схващане е по-скоро морално остаряло и експерите съветват виното да се съобрази с интензивността на цялото ястие, неговите вкусове и не на последно място – подправките, с които е приготвено, включително и придружаващите го сосове.
Както се казва – пиенето на вино следва да е удоволствие. Експериментирайте.
Когато предстои да бъдат сервирани няколко вина, е добре да се спазва последователност от леки към по-тежки.
Вино и сирене
Една от най-хубавите комбинации е между вино и сирене. Все пак, за да се извлече най-доброто от нея, е нужно да подберем подходящите елементи.
Запазете долната картинка, за да имате под ръка добър съветник, когато искате да впечатлите гостите си.
Вино и зеленчуци/плодове
Ако все пак не ви се експериментира в съчетанията и имате нужда от готови комбинации, които да опитате, може да се спрете на следните:
Интересно ли ви е да разберете какво стои зад чашата ви с вино?
Не се чудете, защото ние имаме готов отговор – около 75-100 на брой гроздови зърна!
Ето и още цифри:
Ако обичате вино, бъдете внимателни с употребата му, защото полезните му свойства могат да бъдат извлечени именно при здравословното му разумно количество.
Разбира се, че не сме – ако виното нямаше здравословни ползи, едва ли щяхме да пишем материал за него.
Нека си припомним статията за чаша червено вино, за да разберем:
Немалко хора се обръщат към вносни вина, но си заслужава да се обърне внимание и на българското.
Според “The Wine Inside” (българският блог за вино, пътешествия и култура), има 7 основни причини да изберем българското вино.
Накратко те са:
Ами... да налеем чаша вино и да си кажем "НА-ЗДРАВЕ"!
*Венцеслав Константинов
**Емил Коралов – идеолог и издател на DiVino.bg, DiVino Magazine, “Бакхус“ (до 2007 г.). основател на Vintage Club и конкурсите „Българско вино на годината“
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече