Бакопа мониери (брахми)
Мощен адаптоген и стимулатор на паметта
Мощен адаптоген и стимулатор на паметта
От 23.09.2015, чете се за 6 мин.
Не са малко продуктите, които се предлагат като стимулатори на фокуса, паметта и мозъчната дейност като цяло. Една немалка част от тези продукти са ориентирани за внезапен ефект, но негативна тяхна страна е съдържанието на стимуланти като кофеин, които изтощават нервната система и засилват умората впоследствие. Съществуват и други продукти, които са ориентирани към дългосрочна подкрепа на нервната система и мозъчната дейност. Те действат след няколко седмична употреба, но имат трайни и задоволителни резултати. Бакопа мoниери е един от тези продукти, който все още е слабо популярен, но крие огромен потенциал.
Бакопа е блатна билка, позната от векове в традиционната индийска медицина. Друго популярно нейно име е брахми. Традиционно бакопа се използва за подобряване на паметта, като проявява особено силен ефект при възрастни хора, но се използва и при деца. Билката може да се категоризира като класичеки ноотропик и не притежава свойствата на стимулантите.
Бакопа мониери е също и силен адаптоген, като спомага за успокояване на стреса и преодоляване на тревожно поведение. Нейните свойства са били не по-малко популярни, в сравнение с други мощни адаптогени в Аюрведа (като ашваганда).
В Индия бакопа често се комбинира с храна, богата на мазнини, заради мастната разтворимост на редица компоненти в билката.
Основните активните компоненти в брахми са бакопазидите, които съставляват до 8% от сухото тегло. Други преобладаващи активни компоненти са бакостеролите, бета-ситостерол и кверцетин, както и още 10 различни фенола и флавоноида. Активните вещества на бакопа притежават силна антиоксидантна активност и вляят върху антиоксидантa супероксид дисмутаза (SOD). Поради слабата устойчивост на бакопазидите на висока температура, се препоръчва съхранието на билката в сухи, студени и тъмни места.
Известно е, че бакопа стимулира редица невротрансмитери, като ацетилхолин, допамин и серотонин, но това не е основният механизъм на действие, чрез който се подобряват параметрите на паметта.
Въпреки че не е напълно разкрит механизмът на действие, счита се, че активните компоненти в бакопа подобряват драстично връзките между самите неврони и стимулират растежа на невроните, което спомага за формирането на паметта.
Друг механизъм на действие с висок потенциал е взаимодействието със серотониновата система, което оказва благоприятен ефект и върху нивата на ацетилхолин. Това взаимодействие се свърза със стимулирането на ензима триптофан хидроксилаза и подобряване на действието на серотониновия транспортьор.
Бакопа може да се употребява като стандартизиран екстракт или като прах или листа от билката.
Ако употребявате екстракт, се препоръчва дневен прием на 150-170 мг бакопазиди. Това се равнява на 300 мг екстракт с 55% съдържание на бакопазиди.
При употреба на прах или листа трябва да се стремите към прием на поне 750-1500 мг, като е нужно да се съобразите със съдържанието на бакопазиди на етикета.
В Индия бакопа се консумира с обезводнено масло, известно като гхи. Мазнините са нужни за разтворимостта и транспорта на бакопазидите. Затова е препоръчително бакопа да се употребява с храна, богата на мазнини.
Положителният ефект на бакопа върху паметта се отбелязва при средно дълъг период на прием. Стабилните резултати започват да се формират в края на първия месец употреба. Препоръчваме ежедневна употреба в рамките на 2-3 месеца за максимални резулати.
Не се препоръчва употребата на бакопа на празен стомах. Това не само намалява усвояването на активните съставки, но дори и стандартната дневна доза от 300 мг може да причини странични ефекти като гадене, болки в стомаха, повръщане и разстройство.
На този етап не са установени сериозни странични ефекти и токсичност при хора.
При употреба на високи дози при плъхове е установено причиняване на инфертилност, но подобен ефект при хора досега не е проявяван. Ефектът се проявява в рамките на 28-56 дни и отминава 56 дни след спирането на употреба. Засегнати са всички параметри на качеството на спермата, но не се проявява никакъв ефект по отношение на либидото и тестостерона.
В Аюрведа се препоръчва съчетаването на брахми с ашваганда. И двете билки са мощни адаптогени и могат да стимулират тонуса, концентрацията и паметта. Няма пречки бакопа мониери да се комбинира и с други адаптогени като родиола розеа и жен-шен.
В едно изследване върху патентования продукт Протандим (Protandim), което обаче е финансирано от фармацевтична компания, е установен силен синергизъм между бакопа и други билки като ашваганда, магарешки бодил, куркумин и зелен чай. Бакопа може да се съчетае отделно с тези съставки за по-силен антиоксидантен ефект.
Като класически ноотропик бакопа може да се съчетае успешно с L-тирозин, DMAE, ацетил л-карнитин (ALCAR), холин битартрат и Alpha-GPC. Като стимулатор на паметта бакопа може да се комбинира с гинкго билоба.
Не се препоръчва съчетаването на бакопа с някои термогеници. Бакопа не се съчетава с кофеин, защото потиска свойствата му да стимулира когнитивните процеси, без обаче да се потискат страничните ефекти като превъзбуденост и негативното влияние върху съня. Не е препоръчтелно и съчетаването с йохимбин, защото той потиска алфа-адреногенните рецептори, а те са механизмът, чрез който бакопа проявява болкоуспокояващ ефект.
Бакопа може да се открие най-често като самостоятелен продукт, най-вече под формата на стандартизиран екстракт на капсули, като концентрацията в капсула варира между 200 и 400 мг. По-рядко билката може да се открие под формата на листа и прах.
Бакопа се използва рядко в комплексни формули. Билката е най-вече включена във формули за подобряване на паметта и по-рядко в спортни формули като фетбърнъри и азотни буустъри.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече