Кестени
Вкусен символ на есента и наближаващата зима
Вкусен символ на есента и наближаващата зима
От 03.06.2011, чете се за 7 мин.
Кестените (Castanea) са род от осем или девет вида широколистни дървета, достигащи от 20 до 40 м височина, също и храсти от семейството на бука. Питомните кестени обикновено се използват за храна, докато дивите се използват най-вече за приготвянето на лекарства. Кестенът съдържа два пъти повече нишесте от картофите, което го превръща в една от най-важните хранителни култури в Япония, Китай и Южна Европа.
Кестеновото дърво достига възраст между 200 и 500 години. То е сравнително устойчиво, с голяма вътрешна растителна сила и ценни качества, които са му спечелили прозвището "дърво на мъдростта" у много народи. Обитава райони с топъл и умерен климат, като се смята, че родината му е Мала Азия.
От хилядолетия наред хората са се научили да познават и използват лечебните и хранителни свойства на кестените. Легенди разказват, че през 401-399 г. пр. н. е., гръцката армия оцеляла по време на отстъплението от Мала Азия, защото консумирала кестени.
За нас, българите, прясно изпечените кестени са най-популярният начин за консумация, то в някои региони на Франция като Ардеш и Корсика кестенът си е спечелил прозвището "дървото-хляб", тъй като от неговите плодове векове наред хората са приготвяли брашно за каши, хляб, палачинки и прословутите захаросани кестени (marrons glacés) - сладки изкушения, без които коледният празник във Франция не би бил същият.
Употребата на кестени, дори и във Франция, е значително намаляла в сравнение с далечното минало. А всъщност те заслужават повече място в кухнята през зимата, тъй като успешно могат да се съчетават както със солени гозби, така и със сладкиши.
Различните сортове кестени обикновено имат еднакъв състав, но различни вкусови качества. Те осигуряват енергия и са предпочитани от активно спортуващите заради съдържанието на бавни въглехидрати, необходими за хранителното равновесие. Обикновено в 100 гр кестени се съдържат 180 ккал. Те приличат на картофите, които по своята същност не са калорични, а мазнината, с която се приготвят, ги прави такива.
В пресните кестенови плодове се съдържат:
Дивите кестени, които по принцип са отровни и не са годни за консумиране, също имат редица здравословни качества:
Избирайки кестени, те трябва да бъдат лъскави, гладки, без дупки от червеи, с искрящ кафеникаво-червеникав цвят. Трябва да бъдат твърди, тежки и без пространство между черупката и ядката. Някои са по-едри и заоблени, други са по-малки, но за сметка на това - по-сладки.
Кестените са продукт, съхраняването на който изисква по-ниски температури. Можете да ги поставите в хладилник в отделението за плодове и зеленчуци, или в хартиен плик, като срокът за съхранение не трябва да бъде по-дълъг от 10 дни.
За да обелите по-лесно кестените, необходимо е да направите разрези с остър нож върху светлото петно на кестена и да ги поставите за 1-2 минути във вряща вода. Така става възможно обелването на дебелата ципа, а след това можете да ги поставите да се варят за 20 минути в студена вода, или още по-добре, за 40 минути на пара.
Ако сте решили вкъщи да опечете кестени в камината, след като ги извадите от огъня, е необходимо да ги завиете с домакинска хартия, за да останат меки във вътрешността.
Легендата разказва как при своето посещение в Прива, малко селце в Ардес, Луи XIV бил нагостен с кестени. Но не какви да е кестени, а приготвени по специален начин от местните жители за своя монарх. След като сварил кестените, готвачът ги обелил и потопил в захарен сироп, в който предварително поставил ванилия.
След 4-8 часа сиропът кристализирал около кестените и при повторното им охлаждане се получила прекрасна глазура. Тези кестени се превърнали в предпочитано коледно лакомство, а тайната на вкусния десерт се криел в начина на тяхната обработка - необходимо било да не са дълбоко издълбани, за да не се захаросват целите.
Има различни рецепти за приготвянето на захаросаните кестени. Мarrons glacés се варят не повече от 10 минути и се белят. Сгорещяват се масло и захар, докато сместа стане светлокафява. Прибавят се кестените с малко от водата, в която са варени. Цялата смес ври още 20 минути.
Необходими продукти: кестени, мляко, портокалово желе, един портокал, ликьор, ванилия, захар
Приготовление: Кестените са попарени и обелени, след което се сваряват в мляко, в което са добавени ванилия и захар. След варенето внимателно се изваждат, за да не се натрошат, и се потапят в затоплено портокалово желе. Добавя се един необелен портокал, нарязан на филии, малко портокалов ликьор и стърготини от портокалова кора. Преди консумация е необходимо да се оставят да престоят 12 часа на стайна температура.
"Кастаначо" от Тоскана
Необходими продукти: 1 кг брашно от кестени, 1 л вода, ½ ч. ч. зехтин, 4 с. л. захар, сол на вкус, стафиди, боровинки, розмарин
Приготовление: Приготвя се един килограм брашно от кестени (трябва да е прясно смляно, тъй като лесно гранясва и се разваля вкусът на хляба). Смесват се водата, зехтина, захарта и солта.
Разбърква се, докато се получи рядка смес. Намазва се с масло тавичката, поръсва се с брашно или галета и се изсипва готовата смес. След което се поръсва с две шепи стафиди, предварително накиснати във вода и изцедени, малко боровинки и розмарин. Напръсква се със зехтин. Пече се на 220 градуса в предварително загрята фурна за около 10 минути, и още 1 час при температура 200 градуса.
Необходими продукти: 1 червена зелка, 300 г обелени кестени, 4 резена пилешко филе, 3 с. л. ябълков оцет, 2 с. л. зехтин, 4 малки глави лук, мащерка
Приготовление: Зелката се нарязва на ситно, лукът се разрязва на две, а филето на малки парченца. В тенджера се поставя зехтинът и се задушават филето, добавят се зелето, лукът и мащерката. Разбърква се в продължение на няколко минути, докато зелето омекне. Похлупва се и се оставя да къкри на тих огън в продължение на 30 минути.
Кестените се поставят на пара за 15 минути, докато променят своята твърдост. Когато зелето се свари, се добавя оцетът, посолява се и се добавя черен пипер. Оставя се за още 15 минути на котлона. Сервирайте зелето с кестените топло или студено, като предястие или гарнитура към различни меса.
Появата на прясно изпечените кестени по улиците показва и още нещо - че вече наближават зимните празници. А според народните поверия един кестен в джоба пази от болести и уроки през цялата година.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече