Постни български супи
Да засупя или да не засупя глада?
Чете се за 2 мин.
Да засупя или да не засупя глада? За експертите по хранене две мнения няма. Предлагам ви да си налеете порция супа, докато четете краткото ми резюме, а след това да хапнете нещо съществено.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Какво е постна супа?
В българската кухня като постна супа се разглежда всяка супа без месо и месни продукти. Това не прави супата непременно вегетарианска, тъй като тя може да съдържа вторични животински продукти, например сирене, яйца, мляко. Постните супи са много разнообразни и включват цяла палитра от зеленчуци, които се комбинират с богати на въглехидрати храни, които да внесат калории и плътност на гозбата. Такива са: белият и кафяв ориз, фиде, макарони, юфка, овесени ядки, кус-кус и др. След преминаване на определено съотношение вода:въглехидрати и сгъстяване на гозбата, започваме да наричаме супата каша.
Какви макро и микронутриенти внасят супите в нашето меню?
Постните супи в националната ни кухня са бедни на протеини. Този недостатък се компенсира отчасти със застройка, като се добавят едно или няколко яйца, прясно или кисело мляко. Количеството на мазнината в супата варира от ниско към умерено. Въглехидратите са в умерени към ниски количества с нисък към умерен гликемичен индекс и нисък към умерен гликемичен лоудинг. Супите съдържат ниско към умерено количество от някои "В" витамини, както и провитамин А. Изключително богати са на соли и понякога стават причина за нежелателно поглъщане на големи порции обикновена готварска сол (натриев хлорид), което забавя храносмилането (дава чувство за ситост) и принуждава тялото да задържа вода. Това се избягва с по-ниски порции сол при приготвянето и използване на балансирана сол с намалено натриево съдържание. Постните български супи са слаб към умерен източник на фибри. Като цяло постните супи са най-ниско калоричните блюда в националната ни кухня след постните салати.
Къде е мястото на постната супа в менюто ви и какъв следва да е порционът?
Къде ще сложим дневната си купичка супа и колко да си сипем, зависи от целите, които гоним.
- Редукция на мазнини: В тази ситуация супата ни е приятел. Можем да сложим две-три порции - една за обяд, една за следобедна закуска и една за ранна вечеря. Редно е да комбинираме със салата/основно ястие, за да си набавим повече протеини и въглехидрати.
- Поддържане на тегло: Може да използваме супата в по-малък порцион на обяд и в по-голям като част от следобедната закуска. Задължително е да комбинирате с ястие, богато на белтък, есенциални мазнини и бавни въглехидрати.
- Покачване на активно тегло: Единствената част от деня, когато можете да обърнете малка купичка супа, е следобедната закуска. Причината да съм толкова категоричен в ограничаването на супата при покачването на тегло е нейният засищащ характер, който ще убие апетита ви, при все че няма да внесе много калории, протеини и въглехидрати в менюто ви.
Да "засупим" ли глада?
Всъщност, така рекламираното "засупяване" е много лоша идея. Да залъгвате стомаха си само с нискокалорични порции течност (каквото всъщност е супата) може да доведе до:
- хипокалорично хранене и загуба на тегло (мускулна и органна маса);
- вълчи апетит и нощни закуски с шоколад;
- лоша производителност на труда (ще губите концентрация);
- нервен стомах, дори гастрит;
- задържане на вода, ако се ползват полуготови супи;
- забавяне на метаболизма в перспектива.