Пуканки - изкушение, без което (не) можем
Доколко вредни са пуканките за нашия хранителен режим?
Доколко вредни са пуканките за нашия хранителен режим?
От 24.10.2010, чете се за 4 мин.
"На кино, без пуканки? Абсурд!" - биха възкликнали повечето от нас. Та нали първото нещо, което правим, отивайки на кино, е да си подсигурим голяма порция от вкусното и хрупкаво удоволствие! Е, признайте си - не е ли чудесно да си угаждате с пуканки, чипс или газирани напитки, докато гледате най-новия филм?
Уви, после, освен прекрасното усещане, останало ви след филма, често ви заболява стомах, усещате тежест и... може би малко съжалявате за изпразнената кофичка от иначе така вкусните пуканки! А какво ще кажете за пуканки, приготвени от вас самите - пуканки, които със сигурност съдържат по-малко количество сол и никакви токсични вещества? Някои учени дори твърдят, че са полезни, защото са богати на... антиоксиданти!
Имайки предвид факта, че 22 милиона деца в Европа са с наднормено тегло, а техния брой се увеличава всяка изминала година с 1 200 000, със сигурност трябва да се замислим върху това с какво се хранят нашите деца. Добре е децата на възраст между 6 и 7 години да бъдат научени сами да правят своя здравословен избор. А пуканките определено не попадат в графата със здравословни продукти. Защото те съдържат 30% мазнини, до 60% сложни въглехидрати и рядко падат под 500 ккал/100 г.
Единственият плюс може би е съдържанието на фибри - около 10%. От друга страна, малък пакет пуканки съдържа повече сол от препоръчителната дневна доза за подрастващи, докато големият пакет съдържа двойно повече сол от допустимия дневен лимит.
Количество, което никак не е безопасно дори за възрастен човек. Препоръчителното дневно количество сол за деца е 3 г, а за възрастни - около 6 г. Редовната консумация не само на пуканки, но и на други храни с високо съдържание на сол (готови ястия, инстантни супи, закупени сандвичи), може да доведе в бъдеще до потенциален риск от високо кръвно налягане и развитие на други болести на сърдечно-съдовата система.
Прекомерната консумация на сол увеличава количеството на калция, отделян с урината, а това неминуемо води до отслабване на костите. Понякога на етикетите на продуктите съдържанието на сол е вписано като натрий. За да превърнете количеството натрий в сол, трябва да го умножите по 2.5, като приемът на този елемент трябва да бъде под 2.4 г дневно. Не забравяйте, че към солта се привиква - колкото повече консумирате, толкова повече ще искате. Ако ограничите приемът на натрий, ще установите, че вкусовите ви луковици се нуждаят от известно време, за да свикнат с промяната. А когато това стане, солта със сигурност няма да ви липсва.
Чували ли сте за състояние, наречено "болест на пуканките за микровълнова фурна"? Изключително рядко заболяване, наблюдаващо се обикновено при хора, работещи в индустрията за производство на пуканки, но и при някои потребители, които ежедневно консумират пуканки, приготвени в микровълновата печка. Сериозно патологично състояние, при което болните могат да поемат дълбоко въздух, но при издишването му получават силни болки. Това е изключително рядка болест и за съжаление почти нелечима.
Причинителят на болестта е химическо вещество, наречено диацетил, което при продължително вдишване (особено след нагряването му) предизвиква сериозни дихателни проблеми. Представлява естествена субстанция, която се получава вследствие на ферментационни процеси и се среща в някои вина и млечни продукти. В тази си форма диацетила не оказва вреда върху общото здравословно състояние на организма, но в синтетичен вид той е опасен и се използва за подсилване на вкуса на масло и намира приложение не само в производството на пуканки, но и за овкусяване на някои видове чипс, сладкиши, полуфабрикати и дори бира. Към днешна дата много големи компании търсят заместител на диацетила, за да не бъдат изложени на риск техните потребители, но за съжаление все още няма такъв, а веществото не е обявено за забранено.
Това твърди ново американско проучване, базиращо се върху факта, че пуканките съдържат високи дози антиоксиданти. В пуканките могат да бъдат открити още фибри и полифеноли, които ефективно защитават клетките от вредното въздействие на свободните радикали. Трябва да се отбележи, че те са една от основните съставки в плодовете, зеленчуците, виното, чая и шоколада. Редица изследвания показват, че полифенолите имат десет пъти по-силно антиоксидантно действие от витамините С и Е.
Най-подходящата за приготвяне на пуканки царевица се оказва т. нар. попкорн или пуканкова царевица. Представлява вид царевица (Zea mays everta) с малки гнезда и малки заострени или кръгли зърна с много твърд ендосперм, които при излагане на по-висока температура се разпукват при изтласкването на съдържимата влага и образуват бяла нишестена маса, надхвърляща няколко пъти големината на първичната ядка.
Полезно е за царевицата да се отбележи, че тя е :
Наронете царевицата и оставете семената да изсъхнат известно време, за да се отстрани остатъчната влага, която в противен случай би влошила изпукването.
Ако все пак обичате да си похапвате докато сте на кино, следващият път, когато решите да отидете, по-добре вземете със себе си домашно приготвени пуканки или още по-добре - тяхна здравословна алтернатива, например сурови ядки, сурови или сушени плодове или защо пък не - домашно приготвен корнфлейкс. Не забравяйте, че още е пролет и се възползвайте от всички нейни дарове, които освен много вкусни, са и особено здравословни!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече