Сухи мезета
Да научим нещо повече за кашуто, леблебията и фъстъците
Да научим нещо повече за кашуто, леблебията и фъстъците
От 21.12.2008, чете се за 5 мин.
Има ли нещо по-приятно от това, през почивните дни да четеш любима книга или да гледаш хубав филм пред телевизора, с чаша питие, подкрепено с кашу или фъстъци? Да, несъмнено ядките присъстват на всички празнични трапези - в сладкиши, шоколади, бонбони. Разбира се, при умерена консумация. Защо?
мезета" align="right" />
В действителност ядките са семена, които трябва да предоставят всичко необходимо за развитието на дървото и затова в тях има цял спектър от витални вещества.
Бобово растение, близък родственик на фасула и граха. Неговата родина е Бразилия или Перу. Той не е нито дърво, нито дори храст, а трева. Малко растение с подземни плодове. След като увяхнат цветовете му, те се наклоняват към земята и се вмъкват в ямки на дълбочина 15 см. Наричат го още Маймунски орех. Фъстъците съдържат:
Фъстъците имат нисък гликемичен индекс, което означава, че се усвояват бавно и помагат за поддържане на баланса на кръвната захар; снижават нивото на холестерола, подобряват паметта, вниманието и слуха. В 100 г фъстъци има 580 калории.
Латинското наименование е Anacardium occidentale L. Това са дървета с височина 6 метра, топлолюбиви, нуждаят се от по-сух климат от другите орехоплодни дървета, въпреки че родината им е басейнът на река Амазонка. Кашуто не е плод, а костилка, която е върху жълта или червена „круша", наричана още и „ябълка", в тъмна обвивка. В обвивката около семето има масло, което предизвиква изгаряне на кожата и поява на мехури. „Крушата" също се яде, но тя е нетрайна и поради тази причина е позната само в тези места, където расте. Например, в Индия всяка година се събират около 25 000 тона такива „круши" и затова кашуто носи и наименованието Индийски орех. Ядките кашу са богати на:
От плодовете на кашу се произвежда хомеопатичното средство анакардиум - полезно при стомашни и чревни язви. Любопитно е, че семената на анакардиума са абсолютно безвкусни, когато са сурови, но се превръщат в истинско лакомство, когато са изпечени. В 100 г кашу има 700 калории и много повече белтъци и въглехидрати, отколкото в другите ядки.
Позната още с името нахут, представлява бобово растение и е една от първите култивирани храни. Отглежда се в Южна Европа, Азия, Централна и Южна Америка, по поречието на Нил. Нахутът е голям едногодишен храст с височина от 20 до 70 см. Семената са с кръгла форма, с издатина и напомнят овча глава, поради което на много места го наричат „овчи или птичи грах". Арабите и древните египтяни използвали леблебията като афродизиак. Сухата леблебия е богат източник на белтък - 20% и въглехидрати - около 60% и с относително ниско съдържание на мазнини - 5%. А аминокиселинният състав на леблебията по качество и балансираност, превъзхожда всички останали бобови култури. Ядките леблебия съдържат:
В 100 г суха леблебия има 350 калории.
Ядките могат да предизвикат обриви, задух, асматични пристъпи. Фъстъците, орехите, лешниците и бадемите могат да причинят алергии. Имунната система на алергично болния възприема белтъчините от ядките като чуждо тяло и ги атакува с антитела. Наред с това се произвежда и хистамин, предизвикващ симптомите. Проявяват 10 до 20 минути след консумация и се изразяват в: парене или дразнене в устата и гърлото, възможни са обриви, задух и астматичен пристъп. Както при всички хранителни алергии и тук, вероятно в основата стои вродената предразположеност. Алергичните деца не бива да консумират съответните ядки. Предпазливост е необходима и с масло от ядки, шоколади и сладкиши, съдържащи ядки или следи от тях.
Ядките се оказват „лесна плячка" за плесените, а в това отношение могат да бъдат смъртоносно опасни. Черупковите плодове се оказват добра мишена за афлатоксините - силно отровни вещества от обмяната на плесенните гъбички. Те са най-големите ракопричинители, могат да предизвикат тежки хронични увреждания на нервната и имунната система, както и на черния дроб.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече