Постни зеленчукови блюда
Неизменна част от делничния обяд или кухня за уикенда?
Неизменна част от делничния обяд или кухня за уикенда?
От 22.05.2009, чете се за 4 мин.
Какво е общото между постните супи, постните гювечи и ориза със зеленчуци на фурна и имат ли място в диетата? Ако отделите пет минути за тази статия, не само ще намерите свързващите звена между постните ястия, а за кратко време ще добавите ценна информация към културата си на хранене.
В българската кухня има много и разнообразни ястия, които попадат в категория постни зеленчукови блюда. Примери за многообразието в категорията са ястия като: постни супи, постни гювечи, зеленчукови ризота, пълнени чушки, постни сарми, постни мусаки, яхнии и др. На пръв поглед обединяващите фактори са, че в състава им отсъстват месото и месните продукти, всички се приготвят с близък набор от зеленчукови, бобови и зърнени храни и претърпяват повече от един вид термична обработка. Преглеждайки макро- и мирконутриентния им състав в контекста на общия им профил, забелязваме и други обединяващи фактори, а именно, че са:
Основното, което различава ястията вътре в групата, е количеството въглехидрати и вода, което включват в състава си различните постни блюда. Така се получава група с ниско до умерено съдържание на въглехидрати и група с високо съдържание на въглехидрати.
Включват най-вече продукти, богати на вода и бедни на скорбяла:
В състава им като масова част преобладават храни с висок процент на скорбялно съдържание и по-ниско съдържание на вода.
Особено характерен за постните блюда със зеленчуци е процесът на постепенно задушаване, при който продуктите се обработват в строг ред. Спазването на последователността е с цел постигане на пълно равновесие в общата термична обработка на храната. Това се постига като се добавят първо устойчивите зеленчуци в малко вода и масло (зехтин) да врат под капак и по-късно се прибавят бързо омекващите зарзавати. При зърнените храни като предварителна обработка се използва кратко пържене в термично устойчива мазнина, която да ги предпази от разкашкване при последващото варене или печене. Варивата и някои зеленчуци (патладжан и др.) от друга страна се варят по два пъти и/или се киснат с часове, за да се освободят от съдържащите се в състава им слабо токсични, но горчиви на вкус вещества.
Малцина са хората, които могат да отделят време сами да си приготвят макронутриентно изчислено постно зеленчуково ястие в делнични дни. Обикновено тези вкусни, но бавни за приготвяне гозби влизат в графата "Уикенд кухня". Най-доброто време за консумация на постните блюда с висок процент въглехидрати и ниско водно съдържание е обядът. Приемът им в малък порцион при определени диети е допустим и в ранната следобедна закуска.
Ниско към умерено въглехидратните постни зеленчукови блюда предлагат повече гъвкавост в менюто. Могат да бъдат консумирани освен за обяд и следобедна закуска, като ранна и дори късна вечеря (ВВД).
Според идеята на балансираното хранене, постните зеленчукови ястия следва да се комбинират с храни, богати на витамини и протеини, които съдържат умерено количество вода и фибри. Такива са:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече