Чували ли сте за елда?
"Царицата" на зърнените храни
"Царицата" на зърнените храни
От 24.10.2010, чете се за 5 мин.
Неслучайно наричат елдата "зрънце за милиони", защото тя, освен че е богата на витамини и минерали, се оказва и една от най-подходящите зърнени храни за активно спортуващите и за поддържане на фигурата.
Елдата (Fagopyrum) представлява род Покритосеменни растения от семейство Лападови (Polygonaceae). Срещат се няколко вида елда: Fagopyrum cymosum - многогодишна елда, Fagopyrum esculentum - обикновена елда и Fagopyrum tartaricum - татарска елда.
Наричат обикновената елда още гречка, наименование, с което е позната в Русия. Смята се, че родината на полезните зрънца е Индия, но в Русия те са най-популярни. В България елдата е позната най-вече на хората, практикуващи вегетарианство, тъй като е пълноценен заместител на месото.
За първи път хората започват да я отглеждат още преди 6 000 години в Югоизточна Азия. В Индия наричат елдата "черен ориз", а в другите страни е известна като "черна пшеница". След като започва масовото й отглеждане, тя бързо си спечелва славата на една от най-разпространените храни за бедните и плебеите.
Съвсем друга била историята на зърнената храна във Франция, където била отглеждана предимно заради меда, който се прави от нея. Медът от елда наистина се смята за един от най-вкусните и полезни продукти, които ефективно се борят с простудите и грипа. В Русия пък елдата се радвала на особен почит. Там са познавали добре нейните свойства и дори препоръчвали тя да се консумира преди големи изпитания, защото давала много енергия и сила.
Днес елдата съвсем не е синоним за бедност и нищета, а точно обратното - тя се е превърнала в израз на един по-здравословен и пълноценен начин на живот.
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 г продукт: протеини (около 14%), захар (2-2.5%), мазнини (около 3%), фибри (около 1%), витамините А, от групата В, и РР, желязо, калций, йод, фосфор, бор, цинк и магнезий, както и органични киселини (лимонена и яблъчна). Елдата съдържа също големи количества от всичките осем незаменими аминокиселини (лизин, левцин, изолевцин, метионин, триптофан, треонин, фенилаланин и валин). В нейния състав липсва глутен, което своевременно я превръща в прекрасен диетичен продукт.
Трябва да се отбележи, че консумирането на елда крие потенциален риск от появата на алергична реакция.
При избор на елда, обръщайте внимание на следните особености:
Зърнената храна с успех може да бъде присъединена към всяка част от нашето меню, може да се консумира подсладена или осолена, като подходяща гарнитура към различни меса или зеленчуци, или просто като десерт в комбинация с много плодове. Може да бъде приготвена и като ориз, сварена в съотношение 1:2, а с брашното, получено от елда, можете да приготвите различни сладкиши или палачинки, или просто да го добавите към ястието, когато е необходимо.
Необходими продукти: 350 г коприва, 1 ч. ч. елда, 4-5 супени лъжици зехтин, 1 връзка зелен лук, 3 клончета копър и сол на вкус
Приготовление: Елдата се накисва в купичка с вода, копривата и лукът се почистват и се нарязват на ситно. След това елдата се отцежда от водата и се поставя в тенджера, предварително в която е прибавена вода (около 400 мл). Елдата са вари в продължение на 40 минути, след което се отстранява от котлона. В отделен съд се задушават в малко зехтин копривата и лука, осоляват се. В края към сварената елда се добавят още 200 мл вода и задушените зеленчуци, оставят се да къкрят на тих огън. Когато супата е готова, се гарнира с наситнения копър.
Необходими продукти: 1 ч. ч. елда, 2 ч. ч. вода, 80 г сушени домати, 40 мл зехтин, 1 малка глава лук, черен пипер, сол, подправки за месо
Приготовление: Елдата се вари във вода, докато набъбне и зърната се разпукнат. След което се измива и пасира до получаването на хомогенна смес. Сушените домати се поставят във вода или зехтин, в зависимост от това дали предпочитате диетична кухня или не. Прибавят се към пасираната елда заедно с нарязания лук и подправките. Оформят се малки кюфтенца, които се запичат в умерена фурна за 20-25 минути, при поднасяне се гарнират с млечно-чеснов сос.
Вярно е, че вкусът на елдата е леко нетрадиционен и нетипичен за нас, българите, но поради своите изключително полезни хранителни качества и сравнително ниската цена, на която се предлага в търговската мрежа, тя успешно може да бъде включена в менюто на всяко семейство.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече