Научи се да готвиш: подправките, от които се нуждаеш

Трябват ли ни десетки подправки, за да готвим добре?

Научи се да готвиш: подправките, от които се нуждаеш

Едни от незаменимите помощници в кухнята са подправките. С тях всяко ястие може да добие наситен вкус и възбуждащ апетита аромат.

Ако се загледате в рецепти, които топ готвачите приготвят, ще забележите изобилието от подправки, които приготвят.

Лично аз се възхищавам на бурканчетата с разноцветни съставки, грижливо подредени по кухненските рафтове.

Вдъхновяващо е, когато видиш как щипка от това, две щипки от онова и капчица от "вълшебната подправка" обогатяват вкуса и правят ястието звездата на масата.

Подправките освен, че са ароматни, са и богати на много ценни хранителни вещества. Така срещу едни пренебрежимо малко калории ние получаваме ценни минерали, витамини и различни фитонутриенти.

Истината обаче е, че изобилието от подправки е огромно. Няма как да притежаваме всички, защото вероятно ще ни трябва отделна стая за това.

Ето защо решихме да направим списък с основните подправки, които е добре да присъстват в кухнята ви - те имат приложение при не една рецепта и с различни комбинации бихте могли да постигате различен ефект всеки път.

Какво ще научиш?

Сол

Какво е кухня без сол? Тя подчертава вкуса и често е самодостатъчна.

Въпреки че е необходима за тялото ни, с нея не бива да се прекалява. 

Добра идея е да изполвате малки количества сол (особено, ако в менюто ви присъстват солени храни), но да ги комбинирате със свежи билки за по-добър вкус на ястието.

Има различни видове сол, с които може да се запознаете от тази статия. Обърнете внимание на функциите и нежеланите ефекти при свръхдози, както и препоръчаната дозировка за деца и възрастни.

Ограничете рафинираната сол, а вместо нея заредете шкафа си с морска и хималайска сол. Уверете се, че качеството им е добро и в продукта липсват замърсители. 

Не забравяйте, че морската сол съдържа подобно количество натрий, каквото се намира в обикновената трапезна сол - тоест, това, че се води за по-полезна не означава, че може да ръсите щедро от нея. 

Овкусете ястието, сложете си в чиния и дръжте солницата далеч, когато седнете на масата. Ако нещо във вкуса ви липсва, опитайте с добавяне на свежи подправки и билки преди да посегнете към солницата.

Черен пипер на зърна

Щипка черен пипер се слага в почти всяка гозба и това е една от най-популярните подправки, която е достъпна през цялата година.

Трябва да се радваме, че е толкова достъпен в днешно време, защото през Средновековието е бил толкова скъп, че се използвал като валута.

Подправката се получава от плодчетата на растението Piper nigrum, като те трябва да бъдат ферментирали, изсушени и недоузрели.
Белият пипер се получава от изсушени, а след това обелени узрели плодове.

Ако искате наситен вкус и аромат, купувайте си цели зърна и ги смилайте точно преди да овкусите ястието.

В 2 с.л. цели зърна черен пипер има 15 ккал и се съдържат 37% от дневната доза манган, 11% от витамин К и 9% от минерала мед.

Червен пипер 

Червеният пипер е добре позната подправка, която се получава от смилане или счукване на сушени червени чушки (както сладки, така и люти).

Използвайте в соса за спагетите, върху пицата си, в сос чили или в различни месни и зеленчукови гозби.

Червеният пипер освобождава богатия си вкус при термична обработка, но тя не бива да е на прекалено висока температура, защото вкусът става горчив.

Канела

Канелата е вкусна подправка, която има и редица ползи за организма.

Канелата е кафяво-червеникава вътрешна кора от канеленото дърво, която при изсушаване се завива на руло (познато като пръчка канела).
Канелата е достъпна както под формата на пръчка, така и смляна на прах.

Пръчките може да се съхраняват за по-дълго време (1 година), но канелата на прах има по-силен вкус (тя издържа около 6 месеца в тъмно, сухо и хладно място, затворена в стъклен контейнер).

Има различни разновидности канела: цейлонска канела, китайската й разновидност касия, виетнамска и индонезийска канела. Най-високо качество има цейлонската канела ("истинска канела").

Съществуват много спорове за това коя канела е по-полезна - касия или цейлонска, но често изследванията са противоречиви. Причината е, че канелата съдържа кумарин, но естествено срещащите се кумарини в цейлонската канела са в много по-малко количества от тези, които биха могли да причинят здравословни проблеми. За разлика от нея обаче касията е известна с по-високото си съдържание на кумарин и би могла да представлява риск за хората, които я консумират в значителни количества на регулярна основа.

Ако сте страстен почитател на канелата и я консумирате почти ежедневно, по-добре изберете цейлонска канела и се ограничете до 1 ч.л. дневно. Така ще бъдете сигурни, че ще избегнете риска от нежелан прием на кумарин.

Кимион

Кимионът е подправка с богата история и има широко приложение в индийската и мексиканската кухня.

Избирайте цели семена вместо смлени, за да запазите вкусовите качества. Ако имате възможност, купете органично отгледани семена.

Кимионът е отличен източник на желязо, много добър източник на манган и добър източник на мед, калций, магнезий, фосфор, витамин B1.

Две супени лъжици семена от кимион съдържат 16 калории и 16% от дневната доза желязо.

  • Комбинацията от кимион, черен пипер и мед се смята за афродизиак в някои страни от Близкия Изток. Дори и да не действа така, комбинацията е подходяща за овкусяване на зеленчуци, пиле и риба;
  • Кимионът си подхожда с бобови култури като леща и боб, а също така и с месо;
  • Сложете млян кимион в телешката си кайма следващия път, добавете сол и черен пипер и ще постигнете апетитен вкус и аромат;
  • Сгответе си вкусна крем супа от леща или запретнете ръкави за един БургеРони.

Научи се да готвиш: Подправките, от които се нуждаеш

Мащерка

Мащерката е подправка, която има силен аромат и ще допринесе за вашия успех в кухнята.
Тя е позната от древни времена в кулинарията, ароматерапията и медицината.

В 2 с.л. прясна мащерка има само 5 калории, но 10% от дневната доза витамин C.

Избирайте свежа мащерка пред изсушена, когато това е възможно, защото така ще имате по-качествен вкус. Листата на прясната мащерка са с приятен зелен цвят и често се използват за декорация на ястията.

Съхранявайте прясната мащерка в хладилника, опакована в хартиена торбичка. 

Джинджифил

Джинджифилът е ароматна подправка с много специфичен вкус и редица здравословни ползи. Смята се, че е един от основните антиоксиданти в света на растенията.

Избирайте цели коренчете джинджифил пред изсушени и смлени на прах, защото така освен по-наситен вкус и аромат, ще извлечете и повече здравословни ползи.

Чесън

Чесънът има богата история, богато хранително съдържание и здравословни ползи. 

В 6 скилидки чесън има 27 калории, 15% от дневната доза манган, 13% от витамин B6, 7% от витамин C, 6% мед.

Въпреки че чесънът на прах е по-лесен за употреба, целите глави чесън имат по-наститен вкус и аромат, а и може да извлечете по-големи здравословни ползи, когато готвите с тях. Съхранявайте ги на хладно и тъмно място, за да запазите максимално дълго свежестта им. Не е задължително да ги държите в хладилник.

Хубаво е чесънът да не минава през прекалено висока температура, а ако искате да запазите оптимално здравословните му ползи, не го излагайте дълго време на термична обработка (5-15 минути са допустимият максимум).

  • Обичате ли печени чушки с чесън, оцет и магданоз?
  • А тиквички на скара със сос от мляко, копър и чесън?
  • Приложението му наистина е широко - в сосове, супи, месни ястия, салати и др.

Научи се да готвиш: Подправките, от които се нуждаеш

Как да съхраняваме сушените билки и подправки

Не съхранявайте сушените подправки и билки над готварската печка или в близост до друг източник на топлина или влага. Въпреки че са били изсушени, те са чувствителни на топлина, а когато ги излагате на непрекъсната влага увеличавате риска от гъбично замърсяване.

Подходящи съдове за съхранение за повечето подправки са стъклени бурканчета с плътно затваряне на капачките.

Не може да държите подправките си вечно - подменяйте ги на определени интервали в зависимост от дадената подправка. Добра идея е, когато пазарувате, да взимате количества за най-много месец - два напред. Така ще сте сигурни, че в шкафовете ви винаги имате пресни подправки.

Опознайте ароматите им, за да може да прецените разликата между годната и прекалено старата подправка. Ако богатият и силен мирис е изчезнал, заменете подправката си с нова.

Представих ви подправките, с които готвя най-често. Периодично се появяват и: чубрица, риган, босилек, куркума.

С времето съм установила, че нямаме нужда от десетки билки, за да направим вкусно ястие. Основното е да знаем с какви храни си подхождат отделните подправки и как да ги съчетаваме помежду си.

Експериментирайте всеки път и не се страхувайте да изпробвате различни варианти!

Използвани източници

  • whfoods.com - What is Your Approach to Salt?
  • whfoods.com - What is the difference between cinnamon and cassia?
  • mayoclinic.org
  • greatist.com
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Още съдържание по темата
Научи-се-да-готвиш-малките-хитрини-в-кухнята-част-II
Научи се да готвиш: малките хитрини в кухнята, част II

Яйца, авокадо, банан (+ рецепта)

Научи-се-да-готвиш-пилешко-със-сладки-картофи-и-зеленчуци
Научи се да готвиш: пилешко със сладки картофи и зеленчуци

"One-pan" рецепта за бърза и вкусна вечеря

Научи-се-да-готвиш-питателно-къри-с-нахут-и-червена-леща
Научи се да готвиш: питателно къри с нахут и червена леща

"One pan" рецепта за вкусно, питателно и радващо сетивата ястие

Как-и-защо-да-си-правиш-супер-шейк
Как и защо да си правиш супер шейк
top-arrow