Хранене с ниски FODMAPs
Възможно решение при стомашно-чревни проблеми от различно естество.
Възможно решение при стомашно-чревни проблеми от различно естество.
От 07.12.2018, чете се за 5 мин.
Синдромът на раздразненото дебело черво е нарушение във функцията, съпътствано с редица нежелани симптоми, включващи подуване и тежест в корема, газове, затруднения при изхождане или редуване на диария с констипация.
Спрямо отделните индивиди, симптомите могат да се проявят различно.
Тъй като обаче в световен мащаб засегнатите са между 7-15%, са необходими проучвания и знания как да се подобри качеството на живот на тези хора, включително и към какви хранителни навици е добре да се придържат.
През последните години, като начин за овладяване на симптомите при раздразненото дебело черво, се разглежда храненето с ниски FODMAPs.
Причината е, че проучвания, използващи ядрено-магнитен резонанс, показват, че диети с високо съдържание на FODMAP храни или пък високи количества от някои специфични FODMAP (например фруктоза и манитол) водят до повишаване на течността в лумена на тънките черва.
Разбира се, ако човек има съмнения за раздразнено дебело черво, това трябва да се потвърди от специалист и с негови насоки да се избере оптимален хранителен режим.
Храненето с ниски FODMAPs при синдром на раздразнено дебело черво се състои от три етапа, като преди всеки е необходима консултация със специалист:
За да се усетят положителни ефекти от хранене с ниски FODMAPs през първия етап, обикновено са нужни 4 седмици, въпреки че спрямо индивидуалните особености и под наблюдението на специалист, при някои случаи може този период да се удължи до 8-12 седмици.
Втората фаза – включването на въпросните храни след дълъг период на избягването им – е много важна, тъй като през това време може да се види как човек реагира на конкретни храни и дали и кои от тях причиняват дискомфорт.
Ключов елемент е дозираното въвеждане на храните и подбирането на точните количества, за да се види как човек реагира към тях и дали те предизвикват симптоми на раздразнено дебело черво. Практиката е да се избере храна с един FODMAP, например манго (пример за монозахариди - фруктоза) и да се наблюдава реакцията на организма в рамките на 3 дни. Ако няма нежелани реакции, храната се смята за подходяща да се включи в режима.
Toзи тип начин на хранене е по-известен сред хората, които страдат от стомашно-чревни проблеми и е сравнително нов способ за овладяване на неприятните симптоми около синдром на раздразненото дебело черво.
Основният механизъм е свързан с намаления прием на късоверижни въглехидрати, което води до намаляване ферментацията и газообразуването в дебелото черво. Последни проучвания отбелязват, че хранене с ниски FODMAPs намалява серумните нива на провъзпалителни цитокини (интерлевкини), нивата на фекалните бактерии, общото количество късоверижни мастни киселини във фецеса и бутановата киселина.
Популярно е, защото се отчита намаляване на болката и подуването в областта на корема сред пациенти, спазващи такъв протокол и сравнено спрямо тези, които включват богати на FODMAPs храни.
Храненето с ниски FODMAPs има благоприятно въздействие върху симптомите на раздразненото дебело черво и около 50-80% от пациентите усещат облекчение.
Това обаче означава, че 20-50% от засегнатите могат да не извлекат позитиви поради невъзможност да се придържат стриктно към режима или други неясни причини. Тогава се налага избор на друг подход.
Както споменахме в началото, абревиатурата идва от олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли.
Основните хранителни източници, които е редно да бъдат избягвани при режим с ниски FODMAPс са:
Олигозахариди: пшеница, ръж, ечемик, лук, чесън, артишок, праз, цвекло, грах, савойско зеле, диня, праскови, сини сливи, нектарини и повечето суени плодове, нискомаслени млечни продукти;
Списъкът с храните, които трябва да бъдат ограничени през първия етап на диетата е дълъг и е нормално първоначално човек да изпита шок при създалото се усещане, че не му остава голям избор от храни, които могат да бъдат консумирани.
Това обаче е само на пръв поглед, защото съществуват немалко продукти с ниско съдържание на FODMAPs.
Такива са:
С алтернативите обаче също не трябва да се прекалява, защото макар дадена храна да е с ниски количества на FODMAPs, ако се консумира в големи количества, съответно нарастват и поетите FODMAPs.
Както вече стана ясно, това е начин на хранене, по-скоро насочен към хора с проблеми в стомашно-чревния тракт, с наличен синдром на раздразненото дебело черво или с проявяване на сходни симптоми – спазми, газове, подуване на корема и други.
Това е по-скоро подход, чрез който да се установи кои храни предизвикат нежелана реакция от тялото и чрез който човек да подобри качеството си на живот, създавайки индивидуален режим, съобразен със състоянието му.
Хранене с ниски FODMAPs не е подходящо за продължителен период от време, тъй като може да наруши баланса на чревната флора, а и е твърде ограничаващ режим, създаващ затруднения в избора на храна, особено когато човек е на път или няма възможност да контролира приготвянето на храната си.
Има доказателства, че хранене с ниски FODMAPs се отразява благоприятно върху симптомите на раздразнено дебело черво и намалява коремната болка, подуването и диарията.
Тъй като обаче е сравнително нов подход, са нужни повече изследвания, за да се установи дали храненето с ниски FODMAPs е за предпочитане спрямо традиционната за IBS диета.
Смятаме, че изключването на богати на FODMAPs храни не бива да продължава за дълъг период от време, поради риск от нарушаване флората на червата и е подход по-скоро за хора, които имат стомашно-чревни неразположения от различно естество.
Добре е храненето да е съобразено с наблюдаващия състоянието специалист и за да има оптимален ефект от него, пациентът да се придържа стриктно към препоръките.
Не е начин на хранене за „цял живот“, нито пък за тези, които искат да го изпробват, за да „влязат във форма“.
Той принадлежи по-скоро на групата хранителни режими, които имат за цел да подобрят качеството на живот на хората, страдащи от здравословни проблеми.
Статията е с чисто информационна цел и не бива да служи за самодиагностика и самолечение.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече