Една здравословна пица, моля!
Мисията невъзможна или само въпрос на добро желание?
Мисията невъзможна или само въпрос на добро желание?
От 24.10.2010, чете се за 6 мин.
Няма съмнение, че хрупкавата пица е любима храна не само за децата. Почти невъзможно е за един гладен човек да устои при вида и аромата на топлото парче пица с разтопен кашкавал и всевъзможни подправки. Но тъй като тя е доста калорично ястие, би било хубаво да бъде приготвена по малко по-здравословен начин.
Замисляли ли сте се някога на колко години е пицата? Можете ли да си представите, че нейната възраст надвишава няколко хилядолетия, а археолозите дори смятат, че всяка цивилизация е познавала някаква разновидност на пицата - от плоска кора хляб, поръсена с подправки и овкусена със зехтин, до пицата на парче, която прозорливи търговци предлагат почти на всеки ъгъл.
Историята разказва, че древните египтяни по традиция празнували рождения ден на фараона с плоски питки, щедро овкусени с подправки, докато древните елини добавили различни сосове към тях, което направило тяхната консумация далеч по-приятна. А своята истинска форма и вкус пицата придобила в предренесансов Неапол, където бедните селяни с помощта на малък брой продукти, включващи зехтин, подправки, брашно и свинска мас, приготвяли познатата на всички днес пица. Съвсем в реда на нещата и първата пицария, която работи и до днес, е открита в Неапол през 1830 година.
Общото между всички видове пици е тестото и начинът му на приготвяне. Класическото тесто за пица се приготвя от брашно, мая, захар, сол, зехтин и вода. Меси се на ръка, изчаква се известно време да втаса и се разточва на тънък пласт с дебелина около 5 мм. Обикновено майсторите го наричат кора, чиято дебелина зависи не само от наложените стандарти, но и от индивидуалните предпочитания на човек.
Традиционната рецепта за приготвяне на кората е следната: 1 суха мая, 1 и ½ чаша топла вода, 4 ч. ч. бяло брашно, 1 и ½ ч. л. сол, 2 с. л. зехтин, 1 с. л. захар. Но понякога се налага да се прибави допълнително брашно и зехтин. След което тестото се покрива с домати или доматен сос, а останалите добавки се диктуват от традиционната кухня или определен вкус. Класическата пица се пече в специална пещ с помощта на дърва, при високи температури и за сравнително кратко време.
От кралския двор до кварталната пицария. Според историците, за първи път тази пица е била приготвена в кралския двор в чест на кралица Маргарита Савойска, която празнувала своя рожден ден. Рафаеле Еспозито, известен майстор-пицар, приготвил вкусната пица, като вложените в нея продукти олицетворявали цветовете на италианския флаг - домати, моцарела и пресен босилек. Така простичката пица се превърнала в предпочитано лакомство сред висшите кръгове. За плънката са необходими следните продукти: 2 големи домата, 2 скилидки чесън, 250 гр моцарела, 4 с. л. зехтин, листа от пресен босилек.
Пикантна, вкусна и лесно запомняща се! Тази пица, освен че се приготвя изключително лесно, е и доста вкусна, но и също толкова калорична. За нея няма романтична история, която да ни върне назад във времето, но пък е достатъчно популярна, за да я споменем. Необходими продукти за плънката: пиле, чушки, кисели краставички, царевица, гъби, сметанов сос, кашкавал.
Не за капризни, а просто за гладни хора! На път за вкъщи след дълъг и успешен ден установявате, че сте гладни и ви се хапва нещо не особено здравословно. Защо не пица? Е, в такъв случай, минавайки през кварталната пицария просто няма как да не опитате някоя класическа - например "Капричоза". Хрупкавият тънък блат и "внимателно" подбраните продукти правят неустоим вкуса на пицата и вие неусетно забравяте не само да броите калориите, но и че това "възнаграждение" за успешния ден не е особено препоръчително! Необходимите продукти за плънката: шунка, бекон, яйце, гъби, топено сирене, лук, кашкавал и чушки, но в някои италиански пицарии за плънката използват следните съставки: моцарела, домати, артишок, шунка, маслини и зехтин.
Пица с форма на полумесец. Известен наш историк твърди, че не италианците са създатели на пицата, а... българите. Той разказва, че първата пица е била с формата на конска опашка, и кой знае - може тя да е дала идеята за направата на Калцоне - затворена пица с формата на полумесец, пълнена със сирене, колбас или пиле. Тя може да бъде поднесена изпържена или изпечена. Необходимите продукти за приготвяне на плънката: пиле, кромид лук, домати, чушки, масло, подправки (магданоз, сминдух, черен и червен пипер). Някои кулинари предпочитат тя да бъде напълнена със сирене рикота, салам и моцарела, докато други залагат на шунка, бекон, кисели краставички, гъби, чушки, маслини, царевица, кашкавал и доматен сос. Е, няма как да не се получи вкусно ястие, но... направете си труда да преброите калориите, особено ако пицата е запържена.
Най-древната пица. Една от най-старите пици в света, храна, която рибарите консумирали при всяко завръщане в дома си след плаване в залива на Неапол. Пица с романтична история, олицетворяваща част от бита на бедните работници. Ще ви трябват следните продукти: морски дарове, домати, чесън, зехтин, риган, босилек.
Директно от "услужливия" търговец на улицата. Този вариант е вероятно най-неподходящият за бърза закуска и утоляване на глада. Само се замислете - получавате солидно парче пица, щедро овкусено с кетчуп, майонеза или горчица, при това само за левче?! А относно произхода и качеството на продуктите - е, вероятно сами можете да си направите съответните изводи!
Замисляйки се, вероятно местата, където можете да получите такава пица се броят на пръстите на едната ръка, но пък тенденцията в бъдеще е те да се увеличат, отчитайки факта, че все по-голяма част от населението започва да обръща внимание с какво се храни. Защото няма съмнение, че здравословната храна е източник не само на добро здраве - няма нищо по-добро от здравословната и питателна храна, съчетана с регулярни спортни занимания.
Без никакво съмнение, първото, което трябва да направим, за да бъде нашата пица здравословна, е да променим начина на приготвяне на тестото. Предлагам ви една примерна рецепта:
За целта са ни необходими следните продукти: 4 ч.ч. пълнозърнесто брашно, 1 суха мая, 1 и ½ чаша топла вода, 2 с. л. зехтин.
Необходимо е количеството сол да бъде редуцирано, като 1 щипка би била напълно достатъчна. Защото към солта се привиква, а всеизвестен факт е, че готовите ястия и полуфабрикатите са с най-високо съдържание на сол. Ако ограничите приема на натрий, ще забележите, че вкусовите ви луковици се нуждаят от известно време, за да свикнат с промяната, но след това солта със сигурност няма да ви липсва. От друга страна, захарта, предвидена в рецептата, обикновено се поставя в маята, но ако обърнете внимание на по-голяма част от набухвателите, на опаковката изрично е отбелязано да не се добавя допълнително захар или сол.
В пресятото два пъти брашно се прави кладенче, в което се слагат солта и зехтинът и постепенно се сипва хладката вода с разтворената в нея мая. Омесва се добре, разточва се тънка кора и се пече в силна фурна. Така приготвената пица е с голямо количество лесно усвоими въглехидрати с висок гликемичен индекс, количеството на фибрите е около 10%, нивото на протеините е ниско, а количеството мазнина е сравнително ниско.
След което следва приготвянето на плънката, а там с лекота можете да развихрите своето въображение и да замените всички нездравословни продукти със здравословни такива. Например: любимите кисели краставички, които обикновено са доста солени, можете да потопите във вода за няколко часа, като по този начин те значително ще се обезсолят; можете да замените използваната сметана с обезмаслена такава, а същото важи и за сирената.
Освен това, когато си поръчате пица в заведение, най-солената част е маслинката. Вкъщи лесно можете да обезсолите, обезкостите и отцедите маслините, като по този начин те не само ще бъдат по-вкусни, но и по-здравословни. Относно колбасите - винаги използвайте такива, които са с ясно установен произход и ниско съдържание на мазнини. От известно време в търговската мрежа у нас се появиха колбаси, които са с около 3% по-ниско съдърнание на мазнини. А когато става въпрос за зеленчуците в пицата - можете спокойно да увеличите тяхното количество и дори да се възползвате от даровете на природата през пролетта, за да направите своята пица наистина здравословна. Смело можете да добавите спанак, лапад, пресен лук... и тогава, освен здравословна и полезна храна, ще си осигурите и богат набор от витамини и минерали, както и несравним вкус.
Оказва се, че за да превърнем калоричната и недотам здравословна пица в здравословна, не е необходимо много - само добро желание и малко повече въображение! А и не бива да забравяме, че няма вредни храни, има само вредни количества.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече