Оцветете храненето си
Чете се за 7 мин.
Колко е хубаво да бъдем обградени от повече цветове, които да внасят свежест, настроение и пъстрота!
И не говоря само за интериора на заобикалящата ни среда или пък дрехите в гардероба – не, те съвсем не са обект на днешните размишления.
Да поканим многообразието от цветове в чиниите си, за да оцветим храненето си и да стане то по-богато на микро хранителни вещества.
Как? С разноцветни алкални плодове и зеленчуци!
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
За кого е тази статия?
Немалко хора са склонни да гледат подозрително към тези храни, мислейки си „Какво пък толкова? Просто зеленчук – с какво ще ни е полезна една салата?“.
Надявам се чрез настоящия материал да покажем нова гледна точка на тези, които смятат салатите за ненужна притурка към основното, а на любителите – да напомним, че многообразието от цветове е важно не само за визуалната наслада.
Така че, независимо дали пренебрегваш зеленчуците или пък точно обратното – си им фен, вярвам, че ще намериш полезна информация по-надолу.
Алкални и киселинни храни
Алкално-киселинният баланс в тялото е динамично равновесие – т.е. изменя се постоянно под влиянието на различни фактори (храна, течности, физическа активност, здраве), но поддържа едно относително постоянство. Отклоненията от това равновесие могат да доведат до редица здравословни проблеми.
Алкално-киселинният баланс е една сложна за разбиране тема, около която все още има неизвестни. Знае се какво представлява тя и как работят буферните системи на организма, за да поддържат определени стойности на pH в различните му системи, но нещата не са толкова ясни, когато стане дума за храната и нейното влияние.
Вече е известно, че храната не влияе на pH на кръвта, но все пак идват няколко много важни въпроси:
- Изобщо, има ли храната отношение в идеята за алкално-киселинния баланс?
- Защо се говори толкова за алкална диета и до колко е важно какви храни ще ядем (алкални или киселинни)?
За съжаление, както в повечето случаи по тема „хранене“, така и тук, при алкално-киселинния баланс, съществуват противоречиви мнения и заблуди. С тях може да се запознаете в статията „6 мита за алкалната диета“.
Киселинността в съвремието
Масовата, „модерна“ диета, която е резултат от забързания начин на живот, е пример за хранене загубило своя баланс. То изобилства от месо, млечни продукти, консервирани и преработени храни, изкуствени подсладители, бяло брашно, кафе, рафинирана сол и захар. Това са все примери за киселинни храни.
Сами по себе си те не са нещо страшно и нищо фатално не се случва, когато присъстват в менюто, стига храненето да не е съставено само от тях.
Съществува теория, че непрекъснатото консумиране на киселинни храни (особено преработените такива) затруднява буферните системи в организма и ги кара да се претоварят.
Отделно, човешкият организъм има за цел да поддържа алкални нива на водата в тялото (от която до голяма степен сме изградени, и която пренася ценните вещества и кислород до клетките), а с храните и напитките, които приемаме ежедневно, влияем на pH на телесните си течности.
Ето защо, за да се чувстваме в добро здраве, специалистите съветват да приемаме както алкални, така и киселинни храни, но с условието, че първите заемат по-голямата част от менюто (70% от храната ни да е алкална, а 30% - киселинна).
Имаме нужда както от алкални, така и от киселинни храни.
Да отворим важна скоба, че консумирането на изцяло алкални (при здрави хора) храни отново е крайност.
И точно тук идва полезността от салатата, с която започнахме статията, защото зеленчуците и някои плодове (с ниско съдържание на захари) са алкални, а за съжаление, не присъстват често в чинията на съвременния човек.
За салатата с любов (алкални храни)
Повечето зеленчуци и някои от плодовете спадат към алкалните храни, а в бонус носят фибри (подпомагащи храносмилането) и много фитонутриенти с благоприятно действие върху организма (да си припомним ползите от зеленолистните храни и съдържанието им на хлорофил – най-мощният антиоксидант, познат на човечеството).
Високо алкални и алкални зеленчуци:
- Зеленчукови сокове (смутита, прясно изцедени);
- Зеленолистни зеленчуци;
- Водорасли и различни треви;
- Джинджифил;
- Кейл (вид зеле);
- Броколи;
- Спанак;
- Лук;
- Магданоз;
- Краставица;
- Репичка;
- Червено цвекло;
- Чесън;
- Зеле;
- Целина;
- Чушки.
Ниско алкални зеленчуци:
Алкални и ниско алкални плодове:
Защо различни цветове
„Защо да оцветявам храненето си? Ето – зеленолистните са високо алкални, не е ли достатъчно да ям само от тях?“
От гледна точка на алкалност и полезност – да, но вече сме говорили за важността и на разнообразното хранене, а сега ще споменем и значението на различните цветове плодове и зеленчуци, както и тяхното полезно съдържание.
Основните цветове са: зелени, червени, жълто-оранжеви, бели и лилави.
(Отварям скоба, за да поясня, че в различните групи цветове ще споменем само плодовете и зеленчуците с алкални свойства.)
- Зелени (спанак, маруля, тиквички, броколи, магданоз, зелен фасул, рукола, мента, зелен лук, брюкселско зеле и др) – богати на EGCG (епигалокатехин-3-галат), каротеноиди – лутеин и зеаксантин, антиоксиданти, флавоноиди, куместани.
- Червени (домати, грейпфрут) – богати на ликопен, хидроксибензоенова киселина, елагова киселина, кафеоилхинова киселина.
- Жълто-оранжеви (моркови, джинджифил, сладък картоф, лимон, лайм) – бета-каротин, хесперидин, бета-криптоксантин, терпеноиди, фталиди.
- Бели (кокос, чесън, лук) – флавоноиди, алицин, кверцетин, сулфиди.
- Лилави (репички, патладжан) – антоцианини, флавоноиди, хлорогенова киселина (в патладжана – антимикробни и антибактериални свойства).
Да оцветим диетата си: практическа част
За да е пълноценно менюто ви и да носи ползи за здравето – включвайте храни от всеки цвят (ежедневно или поне често) и добавяйте пъстра салата като гарнитура на пържолата си например.
Как?
Има няколко начина за включването им към менюто: сурови, самостоятелно, в салати, под формата на смутита, като подправки.
- Зелени: правете си салати от свежи зеленолистни зеленчуци и разнообразявайте всеки път; добавете спанак в смутитата си; към сочната си пържола сложете броколи на пара.
- Червени: използвайте домати за направата на домашен сос или вкусна супа; включете цял грейпфрут като междинно похапване.
- Жълто-оранжеви: прибавете моркови към крем-супите си или направете вкусни бонбони с моркови и кокос, направете си джинджифилада, добавяйте сок от лимони към дресинга на салатите си.
- Бели: чесън и лук намират приложение в много рецепти, а кокосът – в добавка към смутитата.
- Лилави: настъргани репички като гарнитура към основното ястие.
Многоцветна салата
Най-лесно, а и забавно, е да включвате зеленчуци под формата на многоцветна салата, която да променяте всеки път спрямо вкусовите ви желания, наличността в хладилника, а и сезона.
Ще „разбием“ салатата на няколко основни компонента с примери към тях.
Избирайте по един вид от всеки компонент и така салатата ви може да бъде различна всеки ден. Експериментирайте и се наслаждавайте.
- Основа – зеленолистни зеленчуци, маруля, спанак, рукола, кейл, зеле, айсберг и др.;
- Пълнеж – краставици, авокадо, тиквички;
- Цвят – добавяйте всеки ден различен цвят (морков, чери домати, репички, цвекло);
- Билки и подправки – магданоз, див лук, пресен чесън, мента, босилек, кълнове;
- Семена – семена чиа, коноп и др.;
- Ядки – орехи, бадеми, слънчогледови – сурови и предварително накиснати във вода.;
- „Нещо по-така“ – добавяйте нещо „нестандартно“, което ще допринесе с вкус и аромат, като например зърна нар, малко мандарини или каперси.
Не е задължително всеки път да включвате примери от всичките 7 компонента, използвайте ги като ориентир и се съобразете с вкусовете си.
Не се вманиачавайте. Просто си яжте салатата!
Споменаването на алкалните и киселинните храни е с цел повече информираност и още един плюс към песничката „Зеленчуци, който не яде“. :)
Не се вманиачавайте в мислене колко точно процента киселинни и алкални храни имате. Не.
Просто редовно си яжте салатите.
Достатъчно е 2 пъти дневно, към основните хранения. Колкото по-цветни зеленчуци, толкова по-добре.
Използвани източници
- Precisionnutrition.com